W najbliższą niedzielę zaczyna obowiązywać zmieniony rozkład jazdy pociągów. To tzw. korekta rozkładu jazdy, która obowiązywać będzie do 10 czerwca. Rozkładowe zmiany dla pociągów wszystkich przewoźników obsługujących linie w regionie są kosmetyczne. Mocno utrudniony będzie jednak przejazd na odcinku Jelenia Góra – Janowice Wielkie, ale to nie przez korektę lecz przez remont tunelu.

Remont tunelu. Przez miesiąc tylko komunikacja zastępcza

Od niedzieli 12 marca do środy 12 kwietnia na odcinku Jelenia Góra – Janowice Wielkie ruch kolejowy na odcinku Jelenia Góra – Janowice Wielkie zostanie całkowicie wstrzymany. To skutek remontu tunelu w Trzcińsku. W tym czasie komunikacja będzie realizowana autobusami.

Koleje Dolnośląskie:

w czasie trwania remontu zapewni komunikację zastępczą w dwóch opcjach:

– relacja Janowice Wielkie <–> Jelenia Góra <-> Janowice Wielkie (bezpośrednio)

– relacja Janowice Wielkie <–> Jelenia Góra <–> Janowice Wielkie z przystankami w Wojanowie i Trzcińsku.

W relacjach weekendowych dla połączeń KD Sprinter będzie możliwość podróżowania autobusem bezpośrednio do Janowic Wielkich Szklarskiej Poręby a także ze Szklarskiej Poręby Górnej do Janowic Wielkich.

Lokalizacje przystanków zastępczej komunikacji autobusowej:

Koleje Dolnośląskie zapowiadają możliwość organizacji przejazdu również dla większych grup podróżnych, zgodnie z zapisami regulaminu o przejazdach grupowych. Wniosek na przejazd grupy powinien wpłynąć do Kolei Dolnośląskich najpóźniej na 3 dni (od poniedziałku do piątku oprócz świąt) i nie wcześniej niż 7 dni przed planowanym dniem wyjazdu grupy.

Komunikacja zastępcza wiązać się może z ograniczeniami w przewozie rowerów, dużego bagażu a także wózków dziecięcych na odcinku Janowice Wielkie – Jelenia Góra.

Zgłoszenia przejazdu osób o ograniczonej mobilności powinno odbyć się nie później niż 48h przed planowaną podróżą, pod numerem telefonu: +48 76 742 11 12.

Polregio:

Pociąg Kamieńczyk relacji Poznań Gł. – Szklarska Poręba Górna – Poznań Gł. będzie kursował w tych dniach do/z stacji Janowice Wielkie. Na odcinku Janowice – Szklarska Poręba – Janowice przewoźnik uruchomi komunikację zastępczą. Na tym odcinku przewóz wózków (w tym również wózków inwalidzkich) będzie utrudniony, a przewóz rowerów będzie niemożliwy.

Intercity:

W związku z pierwszym etapem modernizacji tunelu na linii nr 274 na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów w terminie 12 marca – 12 kwietnia uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi IC Śnieżka (na odc. Janowice Wielkie – Szklarska Poręba Górna – Janowice Wielkie) oraz dla pozostałych pociągów kończących lub rozpoczynających bieg w Jeleniej Górze (na odc. Janowice Wielkie – Jelenia Góra – Janowice Wielkie):

– IC Karkonosze relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.;

– IC Pomorzanin relacji Gdynia Gł. – Jelenia Góra – Gdynia Gł.;

– TLK Sudety relacji Kraków Gł. – Jelenia Góra – Kraków Gł.;

– TLK Orzeszkowa relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.;

– IC Mehoffer relacji (Przemyśl Gł.) Wrocław Gł. – Jelenia Góra – Wrocław Gł. (Przemyśl Gł.).

Komunikacja zastępcza dla większości pociągów oznacza wydłużenie czasu jazdy o kilkanaście kilkadziesiąt minut.

Podobnych kłopotów można się spodziewać za rok, bo wykonawca remontu tunelu zastrzegł wyłączenie tunelu z ruchu przez 42 dni i drugi raz taka sytuacja ma wystąpić pod koniec prac.

Korekta rozkładu

Koleje Dolnośląskie nie wprowadzają większych zmian w relacjach pociągów w naszym regionie (poza opisanymi wyżej). Inne pociągi nieznacznie zmieniają godziny odjazdu, lepiej więc sprawdzić aktualny rozkład m.in. na stronie www.kolejedolnoslaskie.pl.

Od 12 marca zmienia się też nazwa przystanku Szklarska Poręba Jakuszyce, który od niedzieli będzie przystankiem Polana Jakuszycka.

Z innych zmian zapowiadanych przez KD warto zauważyć, że od 8 czerwca ruszy połączenie z Wrocławia do Adršpachu. Ze stolicy Dolnego Śląska do Czech będziemy można się wybrać w soboty, niedziele i święta. Pociąg Sprinter „Skalne Miasto” wyjedzie z Wrocławia o godzinie 7:51, zaś Sprinter „Pełcznica” o 15:41. Z Adršpachu do Wrocławia pociągi odjadą o 10:45 i 18:45. Co ważne, w przypadku zakupu biletów „tam i z powrotem”, bilet jest ważny przez dwa dni, czyli do Adršpachu można się wybrać w sobotę i wrócić kolejnym pociągiem w niedzielę.

Od 13 do 16 marca, a także między 8 maja a 11 czerwca zastępcza komunikacja autobusowa będzie obowiązywać na odcinku Kłodzko – Ścinawka Średnia.

Zamknięty będzie również odcinek Rokitki – Leszno Górne w dniach 27-31 marca. Część połączeń komunikacji zastępczej będzie realizowana ze stacji Chocianów. Zastępcza komunikacja będzie również obowiązywać na odcinku Jawor – Przybyłowice w dniach 8-15 maja.

Polregio i Intercity nie zapowiadają zmian w naszym regionie.

Fot i infografiki: KD

1 Komentarz

  1. Tak trudno w tym kraju o autobus z wieszakami na rowery albo z przyczepką …. nie do wiary w jakim zaścianku żyjemy, u Czechów to norma.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.