Tomasz Olszewski urodził się 16 grudnia 1929 r. w Warszawie. Z wykształcenia był ekonomistą i geografem (studia na Uniwersytecie Wrocławskim). Fotografował od 1953 r., w którym debiutował jako amator, na VII Okręgowej Wystawie Fotografii Polskiego Towarzystwa Fotograficznego we Wrocławiu. Od 1955 r. był członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1 grudnia 1959 r. – Związku Polskich Artystów Fotografików (leg. nr 261). Był autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Do najsłynniejszych należą: „Na wschód od Warszawy“ (1975), „Godzina zero“(1981) oraz „Karkonosze – kraina wichrów i mgieł“(1982). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureat szeregu nagród i wyróżnień m.in. Medal ZPAF w Konkursie Fotografii Złocisty Jantar (1979), medale z okazji 40-lecia ZPAF (1987) i 150-lecia fotografii (1989). Był autorem kilku albumów: „Wrocław – 1945-1965” (1966), „Moje miasto – Wrocław” (1972), „Wrocław lat sześćdziesiątych XX wieku w fotografii Tomasza Olszewskiego” (2011).

– W jego twórczości dominowały dwa tematy: pejzaż i dokument. Szczególne osiągnięcia odniósł w ukazywaniu majestatycznego piękna Karkonoszy. Przedstawiał je w estetyce piktorialistycznej, ale jakże zdominowanej indywidualnym, nowoczesnym, spojrzeniem – wspomina przyjaciela Janusz Moniatowicz, fotograf. – Od początku lat 60. Był prekursorem fotografii socjologicznej. Dokumentował miasta w których przyszło mu mieszkać i pracować: Wrocław, Białystok i Jelenią Górę. Na przestrzeni lat stworzył wspaniałe cykle zdjęć pokazujące przemiany zachodzące w tych miejscach. Zdjęcia będące dokumentem epoki pełne są nostalgii i często humoru. W ostatnich kilku latach życia interesował się filozofią buddyjską, co owocowało nowym spojrzeniem na otaczający go świat i dominowało w Jego twórczości. 

Fotograf nie jest człowiekiem. Jest lustrem odbijającym świat. Czasem świat ten wygląda jak odbity w krzywym zwierciadle. I nie wiem czy to ja jestem „krzywym zwierciadłem”, czy ja jestem normalnym, a ten świat jest „krzywy”.
                                                                    Tomasz Olszewski

Poniżej kilka znanych zdjęć artysty.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.