Polska policja po raz pierwszy użyła amerykańskiej metody i odtworzyła wygląd sprawcy zabójstwa na podstawie jego DNA. Za pomoc w ujęciu czeka wysoka nagroda.

4 grudnia 2020 roku. Łódź, park Na Zdrowie. Nauczycielka, która mieszka w pobliżu, wieczorem wychodzi z psem na spacer. Nigdy nie wraca do domu.

Przechodnie zauważają błąkającego się psa – dane zapisane na czipie pozwalają dotrzeć do męża ofiary. Ten potwierdza, że żona nie wróciła do domu. Ruszają poszukiwania 57-latki. Następnego dnia policja odnajduje jej ciało. Przykryte liśćmi.

Poszukiwania bez skutku

Po 1,5 roku od zdarzenia policjanci przyznają, że stale prowadzą śledztwo na szeroką skalę.

„W sprawie przesłuchano do tej pory blisko 1500 osób i wykonano setki badań, a także innych czynności procesowych oraz o charakterze niejawnym” – czytamy w komunikacie.

Pierwszy raz w Polsce wykorzystano też metodę, która pozwala przewidywać cechy wyglądu sprawcy na podstawie jego genów. Teraz służby publikują efekt swoich przełomowych działań.

„Pamiętać należy, że kompozyty / wizerunki Snapshot są naukowym przybliżeniem wyglądu opartym na DNA i nie muszą być jego wiernym odwzorowaniem. Czynniki środowiskowe takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne czynniki, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, dlatego mogą powodować dalsze różnice między przewidywanym a rzeczywistym wyglądem. Kompozyty stanowią ilustrację / przewidywanie cech człowieka, nie są fotografią” – zaznaczają.

Jak może wyglądać zabójca?

Według raportu fenotypowego wnioskować można, że sprawca zabójstwa łodzianki to najprawdopodobniej  mężczyzna pochodzenia wschodnioeuropejskiego o jasnym odcieniu skóry, piwnych lub brązowych oczach, brązowych lub czarnych włosach i z niewielką ilością piegów na twarzy.

Nieznane są jego wiek i masa ciała, dlatego portret sporządzono orientacyjnie: wizerunek przedstawia osobę w wieku ok. 25 lat i prawidłowym wskaźniku masy ciała (bez nadwagi lub niedowagi).

Nagroda za wskazanie mordercy

Policjanci we współpracy z rodziną ofiary zebrali pieniądze – 70 tysięcy złotych – które przekaże jako nagrodę pieniężną osobie, dzięki której uda się ustalić tożsamość zabójcy. Jeśli ktoś ma informacje identyfikujące tego  mężczyznę, powinien skontaktować się osobiście lub telefonicznie z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112 (tel. 47 841 45 05 lub 798 030 848).

 News4Media/policja

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.