200 zawodniczek i zawodników w 14 dyscyplinach sportowych rywalizuje w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych. Sportowe zmagania rozpoczęły się nieco wcześniej, a dziś odbyło się oficjalne otwarcie imprezy na Dolnym Śląsku. Samorząd Województwa reprezentowali wicemarszałkowie Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko oraz członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda i Andrzej Jaroch – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych gości w 7 ośrodkach na Dolnym Śląsku i 4 poza naszym regionem. Młodych sportowców podejmują: Szklarska Poręba, Karpacz, Świdnica, Wałbrzych, Duszniki Zdrój, Stronie Śląskie i Jelenia Góra a także Tomaszów Mazowiecki,  Zakopane, Tychy i Bytom.

– Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych tej rangi w naszym kraju, a dolnośląscy sportowcy od lat z sukcesami rywalizują na jej arenach. Trzymam za nich kciuki i liczę na to, że już niedługo będą oni stanowić o sile seniorskich reprezentacji naszego kraju. Samorząd województwa wspiera sportowców również poprzez budowę wysokiej klasy obiektów sportowych w naszym regionie – mówi Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest rozgrywaną corocznie imprezą sportową, adresowaną do najlepiej zapowiadających się zawodników reprezentujących kluby sportowe z całej Polski. Na tej imprezie zaczynały się wielkie kariery Natalii Czerwonki, Kai Ziomek, Andżeliki Wójcik, Dawida Kubackiego, Pawła Wąska, Kamili Żuk i wielu innych startujących obecnie na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

– Cieszę się, że jako województwo dolnośląskie możemy być gospodarzami tak dużego wydarzenia. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych to jedna z najważniejszych imprez sportowych tej rangi w naszym kraju. Wszystkim uczestnikom życzę powodzenia, a w szczególności kibicuje naszej dolnośląskiej młodzieży – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Rywalizacja w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2022 trwa już od jakiegoś czasu, a dziś nadszedł czas uroczystego otwarcia imprezy. Wydarzenia, w którym wystąpi około 1200 zawodników i zawodniczek w 14 dyscyplinach [m.in. biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie (tor długi i shorttrack), narciarstwo (alpejskie, klasyczne – biegi, skoki i kombinacja norweska), sporty saneczkowe, snowboard.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży organizowana jest regularnie od 1995 roku jako krajowe zawody sportowe w których udział biorą dzieci i młodzież. Zgodnie z zasadami Olimpiady, była ona organizowana przez miasta, natomiast od 2000 roku organizatorem zawodów są samorządy wojewódzkie. Województwo Dolnośląskie w 27-letniej historii tej imprezy w 2022 roku zimową olimpiadę organizuje już po raz szósty.

W 2020 roku w pierwszej dwudziestce klasyfikacji końcowej było aż pięć klubów z naszego regionu. Wygrał ją MKS Karkonosze Jelenia Góra. W czołówce znalazły się także AZS AWF Wrocław, UKN Melafir Czarny Bór, MKS Duszniki Zdrój i MKS Cuprum Lubin. W klasyfikacji medalowej Dolny  Śląsk był czwarty z dorobkiem 73 medali (19 złotych, 27 srebrnych, 27 brązowych). Trzecie było Podlasie, które miało co prawda o 14 krążków mniej, ale aż 30 złotych.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.