Restrukturyzacja zakłada, że po połączeniu Jeleniogórskiego Centrum Kultury, Miejskiego Domu Kultury „Muflon” oraz Cieplickiego Centrum Kultury „Przystań Twórcza” powstanie zintegrowane centrum kultury, które funkcjonowałoby pod szyldem „Jeleniogórskie Centrum Kultury”.Funkcję dyrektora obejmie Jarosław Gromadzki, dotychczasowy dyrektor JCK.

Szefowe pozostaną

Dotychczasowe szefowe będą nadal pracować w swoich placówkach – Ewelina Marciniak w Przystani Twórczej, a Agnieszka Gierus w MDK Muflon, gdzie jest kierowniczką działu imprez. Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury „Muflon”, Aleksandra Jarocińska przeszła niedawno na emeryturę, a pełniącym obowiązki dyrektora tej instytucji został Jarosław Gromadzki. Więc tu zmian na stołku dyrektorskim nie będzie.  Będzie natomiast niewielka zmiana nazw na JCK Muflon i JCK Przystań Twórcza.

Sprawniej i taniej

Jak zapewnia Jarosław Gromadzki, mieszkańcy z całą pewnością nie odczują  zmian, a placówki będą zarządzane sprawniej i taniej.  – Nie zakładamy jakichkolwiek zwolnień, ale redukcja ilości etatów wynikałaby z naturalnego ruchu związanego z przechodzeniem na emeryturę. Ostatecznie będzie to o 5 etatów mniej – mówi Jarosław Gromadzki.

Więcej pieniędzy na imprezy

Zarówno MDK Muflon jak i Przystań Twórcza nie zrezygnują ze swoich sztandarowych imprez oraz zajęć, które prowadzą dla mieszkańców.

Sylwia Rehlis, naczelniczka Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze, zapewnia, że oszczędności pozyskane z uszczuplenia administracyjnego, zostaną przeznaczone na działalność merytoryczną.

300 tys. zł pozostanie w budżecie jednostek kultury. Dzięki temu  w tym roku będzie ok. 500 tys. zł na dotacje celowe i imprezy miejskie, zamiast dotychczasowych 204 tysięcy złotych.

Nowe Zintegrowane Jeleniogórskie Centrum Kultury mogłoby rozpocząć działalność najwcześniej za trzy miesiące. Projekt uchwały dotyczący administracyjnego połączenia JCK, MDK „Muflon” i Przystani Twórczej będzie rozpatrywany podczas najbliższej sesji rady miejskiej.

10 placówek kultury

W Jeleniej Górze funkcjonuje 10 miejskich instytucji kultury: Jeleniogórskie Centrum Kultury, Osiedlowy Dom Kultury, Miejski Dom Kultury „Muflon”, Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, Książnica Karkonoska, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, Muzeum Przyrodnicze, Zdrojowy Teatr Animacji oraz Teatr im. Cypriana Kamila Norwida.

W latach 2016-2020 miasto Jelenia Góra przeznaczało na kulturę od 16 do blisko 18 milionów złotych. W 2021 roku jest to rekordowa kwota 17 928 110 zł, co stanowi 3,37 procent  rocznego budżetu. Dla porównania – we Wrocławiu jest to 2,68 procent, w Legnicy – 2,22 procent, w Poznaniu – 2,15 procent, w Warszawie – 2,27 procent.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.