Rusza remont dworca w Kowarach. Po dwóch nieudanych próbach udało się rozstrzygnąć przetarg na tę inwestycję. Remont obiektu, który będzie pełnił przede wszystkim funkcje placówki kultury, ma być zakończony z końcem listopada przyszłego roku.

Dziś wygląd i stan dworca jest dla piękniejącego i rozwijającego się miasta zawstydzający. Obiekt został mocno zdewastowany i stał się ulubionym miejscem do alkoholowych imprez pod chmurką. To się zmieni w ciągu nieco ponad roku dzięki środkom z I transzy programu Polski Ład i niemałemu finansowemu zaangażowaniu gminy.

Z programu Polski Ład w końcu ubiegłego roku trafiło na ten cel 4,5 mln zł. Miasto liczyło, że uda się zrealizować inwestycję, dokładając najpierw nieco ponad 2, a potem 3 mln zł (bo na to wskazywał kosztorys). Rynkowe realia zweryfikowały te oczekiwania. Jedyny oferent w pierwszym przetargu chciał za przewidywane roboty ponad 15 mln zł, co było dalece poza zasięgiem finansowym gminy. W kolejnym przetargu nie zgłosił się nikt i dopiero trzeci doprowadził do wyłonienia wykonawcy, który jednak i tak wycenił swoje roboty powyżej kwoty wskazanej przez Kowary. Samorząd znalazł dodatkowe pieniądze i remont wykona konsorcjum firm SERVERMASTER i VOYAL za 9 950 300 zł.

Roboty będzie sporo. Budynek byłego dworca PKP przy ul. Dworcowej 8 w Kowarach zostanie przygotowany na działalność kulturalno-turystyczno-usługową. W ramach inwestycji planowane jest przygotowanie pomieszczeń po byłym dworcu PKP m.in. na potrzeby: Informacji Turystycznej, Karkonoskiego Centrum Produktu Lokalnego – jako miejsce prowadzenia ekspozycji i sklepu z produktami lokalnymi, Muzeum Rzemiosła Kowar – będzie można zobaczyć eksponaty związane z historią miasta od czasów najdawniejszych, po czasy współczesne. W budynku ma mieścić się także Miejska Biblioteka Publiczna, a po przywróceniu ruchu kolejowego – infrastruktura dworcowa z automatami kolejowymi.

Wykonawca do 30 listopada tego roku ma wykonać wszystkie prace projektowo-kosztorysowe, a potem będzie miał rok na zakończenie remontu. Plac budowy już został mu przekazany.

Wizualizacje FC burmistrz E. Zakrzewskiej

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.