Wczoraj (7.03) obejrzeliśmy pierwsze projekcje na 25.Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ZOOM -ZBLIŻENIA, który rozpoczął się w Jeleniej Górze. Przed nami sześć dni wypełnionych filmami konkursowymi, pokazami specjalnymi i spotkaniami z twórcami. Już po pierwszym dniu wiadomo, że będzie inaczej niż w poprzednich latach. – Fizycznie jesteśmy tutaj, ale myślami z Ukraińcami i wojną, którą toczą z Rosją – mówiła Sylwia Motyl, dyrektor Festiwalu, szefowa Osiedlowego Domu Kultury w Jeleniej Górze, który jest organizatorem ZOOM- ZBLIŻENIA.

O ludziach w Ukrainie, ich ucieczce przed bombami, pragnieniem lepszego życia dla dzieci myśleliśmy podczas filmu „W drogę”. Obraz irańskiego reżysera Panaha Panahiego to opowieść o rodzinnej podróży autem. Za kierownicą siedzi zdenerwowany dorosły syn, obok niego nucąca nostalgiczne piosenki matka. Z tyłu królują ojciec żartowniś z nogą w gipsie i nadpobudliwy kilkulatek, a w bagażniku podróżuje schorowany pies. Wiemy, że starszy syn opuszcza kraj, rodzina odwozi go na miejsce przeprawy przez granicę. Towarzyszymy im, śmiejąc się i ocierając łzy. Na przemian. Porównań z Ukraina nie da się uniknąć. Tak, jak i refleksji o naszym, bezpiecznym życiu.

Organizatorzy Festiwalu zaprosili publiczność na ten film za darmo. W zamian poprosili o wsparcie zbiórki na pomoc Ukrainie i datki do skarbonek, które znajdują się w holu kina Lot w Jeleniej Górze, gdzie odbywają się projekcje.

Drugi film wczorajszego wieczoru wywołał nostalgiczne wspomnienia u starszej widowni. W „Brigitte Bardot cudowna” w reżyserii Lecha Majewskiego przenosimy się do czasów PRL. Bohater filmu Adam czeka na ojca, który podczas II wojny walczył w Anglii i od tego czasu słuch po nim zaginął. Syn dorasta, przeżywając fascynacje nastolatka Brigitte Bardot, Beatlesami i Simonem Templerem. – To powrót do mojej młodości – mówił na spotkaniu (odbywało się on-line) z widzami Lech Majewski. To kino poetyckie, pełne symboli i odniesień do pop kultury lat 60. minionego wieku, jest zapisem złożonej, ironicznie rozdrobnionej świadomości tamtej epoki, rozgrywających się wydarzeń pomiędzy cudownym i nierealnym pragnieniem innego życia a nędzną, upokarzającą codziennością. – To także uniwersalne prawdy o poszukiwaniu samego siebie- podkreślał reżyser.

8 marca na ZOMM- ZBLIŻENIA

Dzisiaj (8.03) w ramach pokazów specjalnych o godz. 17.00 obejrzymy film „Powrót do tamtych dni” w reżyserii Konrada Aksinowicza. To sentymentalny powrót do złotych lat 90. – gdy młodość miała smak gumy balonowej, szacunek kolegów zdobywało się kolekcją klocków Lego, a wyobraźnię Polaków rozpalały kultowe hity na VHS. Te realia staną się tłem dla poruszającej i opartej na prawdziwych wspomnieniach historii o rodzinie, dorastaniu i ciemnych stronach każdego z nas. Po filmie zaplanowano spotkanie z reżyserem.

O o godz. 20.00 projekcja „Córki”, spektakularnego debiutu reżyserskiego Maggie Gyllenhaal, opartego na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante. Przygotujcie się na prawdziwy aktorski popis Olivii Colman i Jessie Buckley i Dakoty Johnson.

Filmy konkursowe w kinie LOT za darmo

Rano można wybrać się na seanse filmów konkursowych. Zaczynają się od godz. 9.30 z kinie Lot. Są za darmo. Konkursy odbywają się w czterech kategoriach: filmu fabularnego, animowanego, dokumentalnego oraz animowanego dla dzieci.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.