Zmieni się ustawa o chowaniu zmarłych na polskich cmentarzach. Zastąpi ona przepisy z wczesnego PRL-u. Istotą proponowanych zmian jest cyfryzacja.

Obowiązujące obecnie przepisy pochodzą z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku. Są – jak to napisało money.pl – przestarzałe i nie przystają do wymogów rzeczywistości. Dlatego wymagają zmiany.

Projekt przygotowywanej ustawy zakłada:

wprowadzenie elektronicznych kart zgonu, dzięki czemu dane będą automatycznie przekazywane do rejestrów państwowych i powiązanych instytucji; w założeniu ulepszy to procedury związane z klasyfikacją przyczyn zgonów i umożliwi dostęp do danych m.in. GIS, GUS, ZUS czy KRUS,

cyfryzację ksiąg cmentarnych, dzięki czemu powstanie centralna bazy danych o cmentarzach i miejscach pochówków, wyszukiwarki i mapy grobów online; znajdą się w niej także zdigitalizowane księgi cmentarne czy internetowa lista cmentarzy historycznych i grobów osób zasłużonych,

powstanie rejestru grobów i miejsc spoczynku.

Ustawa ma także zdefiniować podstawowe pojęcia, m.in. co to jest balsamowanie, cmentarz, ekshumacja, grób. Poza tym sprecyzuje, w których miejscach będą mogły powstawać nowe cmentarze, domy i zakłady pogrzebowe.

Nowe przepisy – jeśli nie będzie żadnych poślizgów, jak czytamy w money.pl – zaczną wchodzić w życie w marca 2023 roku. Do końca sierpnia 2023 r. firmy z branży będą musiały złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców pogrzebowych. Do tego czasu mają także zostać ogłoszone regulaminy cmentarzy. Wprowadzenie elektronicznych ksiąg cmentarnych ma trwać do 2026 r. Ostatnie zmiany – jak wynika z harmonogramu – zaczną obowiązywać w 2028 roku.

News4Media/fot. freepik.com

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.