Dzisiaj, 5 stycznia, podpisano umowę na zakup 20 elektrycznych autobusów, które wkrótce zasilą tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji. Jelenia Góra podpisała umowę z firmą Busnex Poland.

Inwestycję można będzie zrealizować dzięki dotacji z NFOŚ – ponad 47 milionów 600 tysięcy. Dodatkowych ponad 15 milionów 200 tys to preferencyjna pożyczka na niski procent. Fundusze te pozwolą na zakup ładowarek. Busnex Poland dostarczy Jeleniej Górze 20 autobusów i tym samym jedna czwarta tabory MZK będzie ekologiczna.

Jest to poważny krok w dążenie do Jeleniej Góry zeroemisyjności. Autobus był testowany w naszym mieście. Są to pojazdy chińskiej firmy Youtong Bus, która ma 30 lat doświadczenia produkcji elektrycznych autobusów. Testowany autobus przyjechał wówczas z Warszawy do Jeleniej Góry na jednym ładowaniu! Dwukrotne testy pojazdu na naszych drogach wypadły pomyślnie.

W Polsce na kupno tych pojazdów zdecydowało się kilkanaście miast. Po Polkowicach od dwóch lat jeździ już 9 autobusów. Pojazdy znane są mieszkańcom m.in. Łomży, Iława czy Lidzbarka Warmińskiego. Youtoun Bus ma już 30-letnie doświadczenie w produkcji „elektryków” Technologia jest na tyle zaawansowana, że autobusów nie trzeba będzie doładowywać w trakcie dnia.

Pierwsza partia pojazdów (10 sztuk) pojawi się w październiku br. Będą one obsługiwały linie nr 6, 7, 8, 23, 26.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.