W Miejscu Wielu Sztuk „Paraluzja” w Łomnicy (ul. Karkonoska 57a), w sobotę 3 grudnia o godz. 19:00, zabrzmią pieśni Franza Schuberta z cyklu „Winterreise”, czyli „Podróż zimowa”, przeplatane pieśniami z tego samego cyklu do słów wybitnego polskiego poety Stanisława Barańczaka. Adaptacji wierszy Stanisława Barańczaka do muzyki pieśni „Winterreise” Franza Schuberta naprzemiennie z oryginalnymi pieśniami podejmie się Anna Patrys- sopran dramatyczny i pianistka Róża Wysocka.

Pieśni, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu są efektem niemal 10 letniej fascynacji Winterreise Schuberta do słów polskiego poety. W 1827 roku Franz Schubert skomponował cykl dwudziestu czterech pieśni pt. „Winterreise” do liryków romantycznego poety Wilhelma Müllera. Franz Schubert i jego zbiór to kwintesencja schyłku życia kompozytora. Osamotnionego, chorego, zniszczonego leczeniem rtęcią, wycieńczonego psychicznie w ciężkiej depresji. Wszystko to jest ukryte w tej niezwykłej muzyce, która podąża dokładnie za tekstem i wyraża kompozytora.

W 1994 r. Stanisław Barańczak napisał własne teksty do muzyki Schuberta pod tym samym zbiorczym tytułem „Podróz Zimowa”. Gdy je czytamy, widzimy również Jelenią Górę tamtych lat – kominy Celwiskozy, martwe karkonoskie lasy, brudne ulice, światła uliczne. Podróżnik udaje się piechotą, samochodem, ciężarówką i samolotem przez świat szarego życia.

Romantyczny bohater Schubertowskiego oryginału, odtrącony w miłości, pogrąża się w zimową noc samotności i rozpaczy. Podróżnik Barańczaka porusza się po lodowatej pustyni współczesnej cywilizacji z całym bagażem odczuć i refleksji, jakie ona wywołuje. Połączenie tych rzeczywistości niewątpliwie zapewni odbiorcy wyjątkowy wachlarz doznań.

Miejsce Wielu Sztuk jest przestrzenią artystyczną. Cyklicznie odbywają się tu spotkania z ciekawymi ludźmi oraz koncerty. Na co dzień można tu zobaczyć autorską galerię obrazów Bartka Draka i niezwykłe rękodzieło: biżuterię wykonywaną przez Agę Radziejewską.

Liczba miejsc jest ograniczona. Cena biletu: 100 zł, rezerwacje na stronie paraluzja.art (zakładka „zamów online”) lub telefonicznie 792 748 497 lub 608 254 724.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.