Trwające od wczoraj intensywne opady spowodowały wezbranie wód w rzekach Kotliny Karkonoskiej. Dziś wcześnie rano prezydent Jeleniej Góry ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe, a przed godziną dziewiątą podniósł alert do alarmu powodziowego. IMGW ogłosił na dziś najwyższy – trzeci – stopień zagrożenia hydrologicznego dla zlewni górnego Bobru.

To za sprawą przede wszystkim sytuacji na rzece Kamienna, która przekroczyła stan alarmowy w Jeleniej Górze

Stan alarmowy jest też przekroczony na rzece Łomnicy w Łomnicy i na Kamienicy w Barcinku. W Piechowicach Kamienna – według ostatniego komunikatu hydrologicznego IMGW – przekroczyła stan ostrzegawczy. Stan ostrzegawczy przekroczył też Bóbr w Jeleniej Górze i Kaczawa w Świerzawie. Stan ostrzegawczy także na Czarnym Potoku w Mirsku.

Prognoza na najbliższe godziny nie jest dobra. Instytut Meterologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla powiatów karkonoskiego i kamiennogórskiego.

„Ostrzeżenie hydrologiczne: wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych

stopień: 3

prawdopodobieństwo: 90 proc.

Obszar: zlewnia górnego Bobru

Przebieg: Stany wody w zlewni górnego Bobru podnoszą się w wyniku spływu wody po intensywnych opadach deszczu. Miejscami na Bobrze i jego dopływach wystąpią przekroczenia stanów alarmowych.

Ważne:

Od: 2021-08-24 07:35

Do: 2021-08-24 19:00”

  • brzmi komunikat.

Dla reszty regionu i całego Dolnego Śląska wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Na całym obszarze może też do jutrzejszego poranka intensywnie padać deszcz.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.