Nowy rok dla wielu z nas wiąże się z pewnymi planami, postanowieniami. Traktujemy to przejście w kolejny etap, jako pewnego rodzaju „czystą kartę”. Teraz Polacy powiedzieli, jakich zmian oczekiwaliby od rządzących w kolejnym roku.

Sondaż przeprowadziła firma United Surveys na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej. Grupa tysiąca osób odpowiedziała, jakie oczekiwania na 2022 rok odnośnie sytuacji w Polsce.

Najwięcej odpowiedzi, bo aż 43,5 proc. dotyczyło zmniejszenia inflacji. Tegoroczna rosła bardzo dynamicznie, przez co dała się we znaki portfelom Polaków. 32,7 proc. ankietowanych chciałoby również polepszenia stosunków naszego kraju z Unią Europejską. Z wynikiem 31,1 proc. czołówkę zamyka życzenie, aby zostały obniżone podatki.

29,6 proc. respondentów chciałoby, aby poprawie uległa sytuacja w ochronie zdrowia; z kolei niemal 25 proc. pytanych twierdzi, że powinien zmienić się rząd. 19,6 proc. uczestników badania oczekuje również zmian w wymiarze sprawiedliwości. 15,9 proc. ankietowanych wskazuje, że w kolejnym roku państwo powinno lepiej zabezpieczyć granicę z Białorusią.

Kolejne zmiany, które zostały wskazane przez zdecydowaną mniejszość osób biorących udział w sondażu to:

– utrzymanie  wzrostu gospodarczego – 6,3 proc.,

– napływ nowych środków unijnych – 6,1 proc.,

– zniesienie ograniczeń wynikających z Covid-19 – 5,7 proc.,

– poluzowanie obostrzeń epidemicznych – 4,1 proc.,

– zaostrzenie obostrzeń epidemicznych – 4,0 proc.,

– zmniejszenie bezrobocia – 2,8 proc.

Badanie zostało przeprowadzone za pośrednictwem połączeń telefonicznych 17 grudnia 2021 roku.

News4Media/ fot. iStock

1 Komentarz

  1. A te w sumie prawie 10 procent, co chciałoby zniesienia albo poluzowania obostrzeń covidiowych, to jacyś odszczepieńcy? Idąc wzorem innych odpowiedzialnych państw, to w Polsce obostrzenia powinny zostać natychmiast i radykalnie zaostrzone! Szkoda, że tylko 4,0 procent jest świadomych w tym względzie obywateli. Przede wszystkim kto nie ma ważnego paszportu szczepionkowego, to nie powinien mieć prawa opuszczania swojego domu. Albo nawet pokoju, żeby odpowiedzialnych domowników nie zarażać.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.