Jeleniogórscy policjanci, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą „ oraz akcji „Bezpieczne Wakacje 2023”, 28 czerwca skontrolowali baseny i niestrzeżone zbiorniki wodne, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli. W trakcie kontroli jednego z basenów, okazało się, że ratownik jest nietrzeźwy. Miał 1 promil alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Kontrole przeprowadzone były w obecności zarządców obiektów, w porozumieniu z podmiotem posiadającym zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego. Prowadzone były pod kątem analizy zagrożeń mogących wystąpić w obiekcie, w tym identyfikacji miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się oraz uprawiania sportu lub rekreacji.

W trakcie kontroli okazało się, że na terenie jednego z basenów 56-letni ratownik był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 1 promil. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

W trakcie kontroli realizowane są założenia w części profilaktyczno-prewencyjnej dot. akcji ,,Bezpieczne Wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, które skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem działań jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku, w tym na wodach i terenach przywodnych.

Ponadto tego samego dnia funkcjonariusze przeprowadzili również kontrolę niestrzeżonych kąpielisk. Kontrola przeprowadzona została na terenie żwirowni w Wojanowie, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.

Policja jeleniogórska przypomina:

Korzystamy z kąpielisk, strzeżonych, odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych.

Należy przestrzegać regulaminu kąpieliska;

Stosować się do poleceń ratownika;

Nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu.

Nie wchodzimy do wody gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek.

Nie wskakujemy do wody gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem.

Korzystamy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.

NIE WOLNO !

Wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona.

Niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska.

Niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona.

Kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach.

Skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna.

Pamiętaj! Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich

Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki!

Nie wolno! Wchodzić do wody po spożyciu alkoholu,

Chwila nierozwagi, brawura czy przecenie własnych możliwości może być przyczyną utraty zdrowia, trwałego kalectwa, a nawet utraty życia.

Fot. KMP Jelenia Góra, info. Edyta Bagrowska

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.