103 tys. zł straciła 69-letnia jeleniogórzanka, która uległa czarowi „muzyka światowej sławy”. Wirtuozowi „zabrakło” na zapłacenie cła i „pożyczył” pieniądze od seniorki. Niestety, oszustom ciągle zbyt często udaje się omamić zbyt łatwowierne i ulegające emocjom osoby.

  • Pomimo wielokrotnych apeli, nadal zdarzają się przypadki przekazywania pieniędzy oszustom. Przestępcy podszywają się pod osoby różnych zawodów: między innymi: funkcjonariuszy policji, funkcjonariusza CBŚP, pracowników MOPS, oficerów amerykańskich, wnuczka i wyłudzają olbrzymie kwoty od seniorów. Metoda działania oszustów jest różna – przypomina Beata Sosulska-Baran z jeleniogórskiej policji.

Tym razem nieznany sprawca podając się za muzyka światowej sławy i działając za pośrednictwem różnych komunikatorów wprowadzał w błąd odbiorców i nie zwracał pożyczonej kwoty pieniędzy przelewanej w kilkudziesięciu transzach na różne konta bankowe. Oszust pod pretekstem opłaty cła za przesyłkę zawierającą znaczna kwotę pieniędzy za wynagrodzenie z koncertów na terenie USA, wyłudził kwotę prawie 103 tys. złotych. Wykorzystał naiwność i zaangażowanie emocjonalne 69-letniej jeleniogórzanki.

Jeleniogórska policja przypomina, jak ważne jest, aby osoby starsze znały metody działania przestępców. Niezależnie od przyjętej roli i metody, przestępca zawsze dąży do przejęcia oszczędności życia seniora.

Dlatego trzeba pamiętać;

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności:

– Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać ich na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.

– Nigdy nikomu nie przekazywać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych.

– Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku – odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

– Poradzić się rodziny, znajomych czy policjanta – nr 112.

– Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, należy się ROZŁĄCZYĆ, a następnie zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.

– Pamiętajmy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy.

– O każdym podejrzanym telefonie pilnie informujmy POLICJĘ – nr alarmowy 112

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.