Pandemia COVID-19 i nauka zdalna uczniów ujawniły, jak duże problemy z dostępem do komputerów i internetu mają dzieci mieszkające na terenach popegeerowskich. Dlatego uruchomiony został projekt, stawiający za cel wsparcie zakupu laptopów dla uczniów. Dofinansowanie dolnośląskich gmin wyniesie 62 mln złotych.

Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, informując o kwocie dofinansowania,  podkreślił, że dzięki otrzymanym środkom dolnośląskie samorządy sfinansują zakup  prawie 2 tys. komputerów stacjonarnych, ponad 21 tys. laptopów  oraz 445 tabletów. Ponad 3 miliony złotych przeznaczone zostanie na zakup niezbędnego oprogramowania, ponad 1 milion na ubezpieczenie sprzętu, a prawie 200 tys. złotych na sfinansowanie dostępu do Internetu.


Bardzo się cieszę, że mieszkańcy terenów popegeerowskich otrzymają finansowe wsparcie, które umożliwi wyrównanie szans i wyeliminowanie ograniczeń związanych z brakami sprzętowymi. Zniwelowanie wykluczenia cyfrowego to szansa na rozwój oraz awans zawodowy dla wielu młodych osób. Uważam tę inicjatywę za bardzo potrzebną i bardzo za nią dziękuję – mówił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.


Największe środki w województwie popłyną do gminy Milicz – 2 261 000 zł, gminy Trzebnica – 1 700 000 zł oraz do gminy Góra – 1 692 500 zł.


Dofinansowanie w ramach grantów dla poszczególnych gmin zostało określone jako iloczyn liczby dzieci i wnuków byłych pracowników PGR razy maksymalną stawkę za jednostkę komputera określoną w dokumentacji konkursowej. Projekt został sfinansowany w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19 – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.