28 kwietnia 2022 roku policjanci jeleniogórskiej drogówki w regionie przeprowadzili akcję „pieszy kontra pojazd”. Funkcjonariusze dyscyplinowali pieszych i kierowców, którzy nie przestrzegali przepisów z zakresu ruchu drogowego.

Policjanci podczas tych działań zwrócili szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. Chodzi tu głównie o ich zachowanie w obrębie oznakowanych przejść, gdzie kierowców obowiązuje zasada szczególnej ostrożności. W trakcie działań dyscyplinowali również pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów. Nagminnym wykroczeniem popełnianym przez tych uczestników ruchu drogowego jest przechodzenie na czerwonym świetle, przechodzenie w miejscu niedozwolonym lub wchodzenie wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Policjanci w trakcie działań skontrolowali 147 pojazdów i ujawnili łącznie 117 wykroczeń, w tym 52 przypadki przekroczenia prędkości, zatrzymali 5 dowodów rejestracyjnych, jeden kierowca stracił prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km na godzinę. Funkcjonariusze zatrzymali 105 kierowców i 10 pieszych za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym. Zostali oni ukarani mandatami bądź pouczeni.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Pieszy już znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

Celem tych działań jest wpojenie pieszym oraz kierującym obowiązku stosowania się do przepisów z zakresu ruchu drogowego, które niejednokrotnie lekceważą i lekkomyślnie narażają swoje zdrowie i życie.

1 Komentarz

  1. jarosław kotowski Odpowiedź

    Zacznijcie jeszcze wpajać, że jazda na światłach przeciwmgłowych w warunkach normalnej widoczności, nie na krętej drodze, również jest niezgodne z przepisami. Tak samo jazda na światłach do jazdy dziennej podczas trudnych warunków pogodowych i po zmroku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.