Andrzej Duda razem z prezydentami z Litwy, Łotwy i Estonii są w Ukrainie. Spotkają się z Wołodymyrem Zełenskim. Celem tej wizyty jest wsparcie Ukrainy.

„Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii przebywa na Ukrainie. Jedzie do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim” – czytamy w oficjalnym poście na Twitterze.

Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy w drodze na spotkanie z Prezydent @ZelenskyyUa. pic.twitter.com/UOKz0diuxm

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 13, 2022

[removed][removed]

W polskiej delegacji są również sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

– Celem wizyty prezydentów w Ukrainie jest wsparcie tego kraju pod każdym względem: symbolicznym, materialnym i politycznym. Zrobiliśmy wszystko, aby delegacja była bezpieczna – powiedział w TVP Info Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta.

– Wizyta czterech prezydentów w Kijowie w czasie trwania wojny ma charakter szczególny. Polska i kraje bałtyckie bardzo konkretnie wspierają Ukrainę, zarówno jeśli chodzi o pomoc dla milionów uchodźców, którzy przekroczyli granice, jak też o pomoc inną, a potrzebną Ukrainie w prowadzeniu działań obronnych – wyjaśnił na antenie Polsat News.

Prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Estonii Alar Karis, prezydent Łotwy Egils Levits oraz prezydent Gitanas Nausėda będą rozmawiać m.in. o polityce sankcyjnej wobec Rosji, która zdaniem tego pierwszego jest niewystarczająca. Za bezpieczeństwo oraz organizację spotkania odpowiada strona polska we współpracy z Ukrainą.

Kolejna wizyta

Niespełna miesiąc temu swoją wizytę w Ukrainie odbył też premier Mateusz Morawiecki, któremu towarzyszył wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Czech Peter Fiala i premier Słowenii Janez Jansza. Kilka dni temu do Kijowa dotarła też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w towarzystwie szefa dyplomacji Unii Europejskiej Josepa Borella. W ubiegłym tygodniu swoje spotkanie z Zełenskim odbył także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

News4Media/fot. Jakub Szymczuk / KPRP / Twitter Kancelaria Prezydenta

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.