Więcej trzeba zapłacić za przejazd autostradą A4. Podwyżkom była przeciwna Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale prywatna firma zarządzającą trasą postawiła na swoim.

„4 lipca br. wchodzi w życie zmiana stawek opłat za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków. Mimo zmian w cenniku, koncesjonariusz utrzyma rabat dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych – z aplikacjami do videotollingu oraz A4Go i Telepass będzie można podróżować o 23 proc. taniej” – informuje Stalexport Autostrada Małopolska. To firma, która zarządza tą częścią A4.

O podwyżce opłat mówiło się już od jakiegoś czasu. Spółka tłumaczyła to rosnącymi kosztami, potrzebnymi inwestycjami. Ale nie każdy przyjmował te argumenty. Oponowała m.in. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

„Przede wszystkim zwróciliśmy uwagę na znaczną skalę podwyżki oraz na fakt, że prognozy ruchu, na podstawie których podjęto decyzję o podwyższeniu opłat, nie uwzględniały trwającej od 24 lutego br. wojny w Ukrainie. Konflikt ten ma znaczący wpływ zarówno na kwestie społeczne, jak i gospodarcze, i nie można go pominąć w analizach dotyczących przyszłego ruchu na autostradzie A4” – przekonywała GDDKiA.

I zaapelowała do Stalexportu o wstrzymanie się z planowaną podwyżką do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski. Dodała także, że jak wzrosną opłaty, to wielu kierowców wybierze alternatywne, darmowe trasy, a ruch przeniesie się na lokalne drogi.

To jednak nie zadziałało i dziś, w poniedziałek 4 lipca, podwyżka weszła w życie.

Dotychczas opłaty za przejechanie A4 z Katowic do Krakowa wynosiły:

  • motocykl – 6 zł,
  • samochód o dwóch osiach  – od 9 do 12 zł,
  • pojazd o trzech osiach  – 22 zł,
  • samochody o więcej niż trzech osiach – 35 zł,
  • największe pojazdy – 35 zł.

Zaznaczmy, że takie opłaty obowiązują na każdej bramce, czyli w Mysłowicach i Balicach.

Jakie są nowe stawki? Stawka dla użytkowników podróżujących pojazdami kat. 1 i niekorzystających z płatności automatycznych wynosi teraz 13 zł na każdym placu poboru opłat. Motocykliści płacą 6 zł.

W kategoriach 2, 3, 4 i 5 opłaty wzrosły z 35 zł do 40 zł na każdej bramce, czyli jest to z 70 zł do 80 zł za cały odcinek. Wysokość bonifikaty dla pojazdów kategorii 2 i 3 wynosi 16 zł.

News4Media/fot. gov.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.