Rondo WOŚP na skrzyżowaniu ulic Ogińskiego i Różyckiego będzie przebudowane w ten sposób, by ruch aut był bardziej płynny. Przejścia dla pieszych, które teraz są zbyt blisko ronda, znajdą się w innym miejscu. Wybrany jest już wykonawca prac.

Przetarg na przebudowę ronda WOŚP wygrało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Jeleniej Górze. Termin wykonania prac wyznaczony jest na trzy tygodnie od dnia podpisania umowy. A że umowa będzie podpisana niebawem, to oddanie inwestycji nastąpi z pewnością przed końcem tego roku. Wyznaczony termin to 31 grudnia 2021 roku. Przebudowa kosztować będzie 158 tys. zł.

FOT.Oliwia Dobrowolska

Co zostanie zrobione?

Przebudowa wyspy centralnej ronda WOŚP w ramach zadania Przebudowa wyspy centralnej ronda WOŚP wraz z przebudową nawierzchni dwóch zatok autobusowych. Zakres rzeczowy zadania obejmuje roboty na istniejącej infrastrukturze drogowej (jezdnia, chodniki) w zakresie wyspy centralnej ronda, przeniesieniu przejść dla pieszych wraz z regulacją krawężników a także wprowadzenie stałej organizacji ruchu „ – czytamy w opisie zamówienia.

Nowe rondo będzie „zielone”, co oznacza, że obsadzone zostanie niskimi trawami roślinami. Zmieni się także nieznacznie organizacja ruchu, bowiem przejścia dla pieszych zostaną nieco odsunięte od ronda.

Dlaczego trzeba przebudować rondo?

Dawniej było to zwykłe skrzyżowanie i odległość od przejść dla pieszych była racjonalna. Potem nastąpiły niemal równocześnie dwie zmiany. Powstało rondo, ułatwiające przejazd na obu kierunkach i upłynniające ruch. Ale jego budowa sprawiła, że przejścia dla pieszych znalazły się bliżej ronda. Jednocześnie zmieniły się przepisy z korzyścią dla pieszych, poruszających się po przejściach oraz mających zamiar wejść na przejście. To sprawiło, że konieczne są zmiany. Teraz bowiem w tym miejscu tworzą się duże korki. Płynny ruch samochodów przerywa każde wejście pieszego na przejście. Ludzi jest sporo, gdyż poza Ryneczkiem w tej okolicy jest kilka marketów spożywczych. Po zmianach samochody będą mogły swobodniej wjeżdżać i zjeżdżać z ronda, nie powodując zagrożeń dla pieszych.

FOT.Oliwia Dobrowolska

5 komentarzy

  1. Bardzo dobra decyzja władz miasta. Ta inwestycja jest niezwykle potrzebana.Przekonuje się za każdym razem odwiedzając tą część Zabobrza.

  2. A te „Mapy z załącznika do zamówienia na przebudowę ronda WOŚP” – to mam sobie z lupą oglądać?

  3. Proponuję równocześnie zacząć budowę ronda na Wincentego Pola z Drzymały oraz Matejki z Piłsudskiego . Może lepiej zakończyć to co rozbabrane zanim zacznie się tworzyć zamęt w kolejnej części miasta ?!

  4. Bzdura, bez wprowadzenie sygnalizacji świetlnej stopującej pieszych to nic nie da. Dalej będą korki tak jak były.

  5. Rondo to był najlepszy pomysł, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo. Poza tym, nie znajdziesz sposobu, aby je tam poluzować – tam zawsze będzie dużo ludzi przemieszczało się z jednej strony na drugą. Owszem, po przeniesieniu przejść będzie mniej korków, ale tylko na samym rondzie; dalej – idąc od przejść – zostaną te korki przeniesione, co ma miejsce tak czy siak już teraz. Powiem szczerze, szkoda nakładów finansowych na te dodatkowe rozwiązania.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.