Choć w przeciwieństwie do poprzedników rzadko stosuje prawo łaski, to gdy już to zrobi jego decyzje budzą niemałe kontrowersje. Prezydent Andrzej Duda znów zaszokował.

Jak podała „Rzeczpospolita”, tym razem prezydent Duda postanowił oczyścić z winy groźnego przestępcę narkotykowego, skazanego za „wprowadzenie do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”.

Wbrew negatywnym opiniom

Cała sprawa wzbudziła kontrowersje wśród opinii publicznej i nie chodzi tylko o rodzaj przestępstwa.

„Andrzej Duda zwrócił wolność przestępcy pomimo negatywnej opinii sądu i Prokuratora Generalnego. Ale na tym nie koniec. Okazuje się, że prezydent skorzystał z tzw. trybu prezydenckiego, co oznacza, ze prawdopodobnie sam zainicjował postępowanie ułaskawieniowe. I jeszcze zdecydował o warunkowym zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności na okres próby z ustanowieniem dozoru kuratora sądowego, czyli wypuścił skazanego z więzienia” – oznajmił „Newsweek”, powołując się na ustalenia „Rzeczpospolitej”.

Lakoniczna odpowiedź

W związku ze sprawą „Rzeczpospolita” zapytała o powód ułaskawienia, jednak odpowiedź, którą otrzymali dziennikarze, była niezwykle zwięzła.

Jak wyjaśniono, prezydent Andrzej Duda, wydając decyzję o ułaskawieniu, pod uwagę wziął „względy humanitarne, z powodu których orzeczona kara jawiła się jako nadmiernie surowa, bardzo trudną sytuację rodzinną, a także odległy termin popełnienia czynu, prowadzenie ustabilizowanego trybu życia oraz wywiązanie się ze wszystkich obowiązków finansowych wynikających z wyroku i wyrażenie skruchy przez osobę skazaną”.

Głos opozycji

Do dyskusyjnego ułaskawienia odnieśli się m.in. Krzysztof Brejza z KO i Hanna Gill-Piątek, reprezentująca Koło Parlamentarne Polska 2050. Senator stwierdził, że wspomnianą decyzję prezydenta Andrzeja Dudy można zaliczyć do najbardziej kontrowersyjnych ułaskawień, z kolei poseł Gill-Piątek oznajmiła, iż procedura ułaskawień powinna zyskać na przejrzystości, dzięki czemu można by uniknąć tak wątpliwych sytuacji.

News4Media / Fot.: KPRP

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.