To kolejna interwencja ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR przy zboczu Śnieżki. Kilka dni temu wyciągali dwójkę turystów, którzy o własnych siłach nie mogli się wydostać z tzw. Rynny Śmierci. Wczoraj (24.02) wyciągali turystę z Czech, który przeleciał przez Drogę Jubileuszową i doznał poważnych obrażeń.

Ratowników wezwali turyści, poruszający się w rejonie najwyższego szczytu Karkonoszy, którzy usłyszeli wołanie o pomoc na północnych zboczach góry. Jak relacjonują ratownicy GOPR, osoby zgłaszające nie były w stanie zlokalizować osoby wzywającej pomoc.

Ratownicy po dotarciu w rejon Śnieżki rozpoczęli poszukiwania, sprawdzając wszystkie potencjalne lokalizacje, gdzie może przebywać poszukiwana osoba. Około godziny 9.00 zlokalizowali poszkodowanego leżącego około 300 metrów poniżej drogi Jubileuszowej na północnych zboczach Śnieżki. Gdy ratownicy dotarli do poszkodowanego, zabezpieczyli go termicznie i udzielili pomocy przedmedycznej. Przy badaniu okazało się, że jest to obywatel Czech, który obsunął się z rejonu szczytu około 600m, przelatując przez drogę Jubileuszową. Ratownicy ocenili stan poszkodowanego jako ciężki z powodu licznych obrażeń głowy, jamy brzusznej, złamania kości ramienia i urazu miednicy. Ze względu, że ratowany turysta był Czechem, do działań wezwano ratowników Horskiej Służby i śmigłowiec Leteckiej Zachrannej Służby. Niestety, z powodu huraganowego wiatru śmigłowiec nie był w stanie ewakuować poszkodowanego z miejsca wypadku. Technikami linowymi ratownicy wyciągnęli poszkodowanego w noszach na drogę Jubileuszową, skąd przetransportowano go do śmigłowca LZS, który wylądował w rejonie Domu Śląskiego”– opisują akcję ratownicy na FB.

Działania ratownicze zostały zakończone około godziny 13:00. W akcji wzięło udział 12 ratowników GOPR, 3 ratowników Horskiej Służby i zespół śmigłowca Leteckiej Zachrannej Służby.

Jeszcze raz przypominają apel o dostosowanie trasy oraz swojego wyposażenia do panujących warunków i własnych umiejętności. Na ten moment w eksponowanym i nachylonym terenie raczki, pół-raczki, łańcuszki na obuwie są nie wystarczającym sprzętem, aby bezpiecznie się poruszać.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.