Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze, po przeanalizowaniu podpisów złożonych pod wnioskiem o referendum nad odwołaniem burmistrz Lubawki Ewy Kocemby, wyznaczył termin głosowania na 3 kwietnia.

3 stycznia inicjatorzy referendum, których pełnomocnikiem jest Małgorzata Matkowski, powiadomili Komisarza Wyborczego w Jeleniej Górze I o zamiarze przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Lubawka przed upływem kadencji, a 19 stycznia do komisarza wpłynął wniosek podpisany przez mieszkańców. Komisarz wyborczy po analizie ocenił, że wymogi formalne zostały spełnione i wyznaczył datę głosowania. To uruchamia także kalendarz wyborczy. Kampania referendalna zakończy się 1 kwietnia o północy. Głosowanie trwać będzie od godziny 7:00 do 21:00.

Referendum odbędzie się nieco ponad dwa lata (tyle musi trwać przerwa między głosowaniami nad dowołaniem organu gminy przed upływem kadencji) od poprzedniego referendum. Tamto odbyło się 2 lutego 2020 roku i było nieważne z powodu nieosiągnięcia minimalnej, wymaganej frekwencji (3/5 głosujących w wyborach samorządowych). Uprawnionych do głosowania było 8874 mieszkańców, głosy oddało 1357 osób (frekwencja 15,29 proc.), za odwołaniem było 1166 mieszkańców. Zabrakło sporo – dla ważności referendum potrzebnych było 2804 głosujących.

Inicjatorzy tegorocznego referendum (to inna grupa niż 2 lata temu) mają do swojej burmistrz podobne pretensje. Uważają, że burmistrz działa na szkodę mieszkańców gminy. Wyliczają nadmierne realizowanie inwestycji, których nie chcą mieszkańcy, brak nadzoru inwestorskiego, nierealizowanie obietnicy budowy mieszkań komunalnych, złą politykę kadrową i brak szacunku dla podwładnych, brak jawności finansów w gminie i trwonienie środków na działania piarowe, brak działań dla  naśnieżania stoku, braku remontu basenu, braku wodociągów i kanalizacji, wysokie ceny wody i śmieci, brak remontów ulic.  

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.