Przez trzy miesiące tego roku Polacy zostali ukarani mandatami na łączną kwotę ponad 335 mln zł. „Sponsorami” państwa są głównie kierowcy.

W zasadzie nie powinno to dziwić, bo przecież od 1 stycznia tego roku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące ruchu drogowego, a wraz z nimi także nowy taryfikator mandatów. Zawarte w nim kwoty są znacznie wyższe niż obowiązujące jeszcze kilka miesięcy temu. Wystarczy tylko przypomnieć, że maksymalna wysokość grzywny wzrosła z 5 do 30 tys. zł. Za zatajenie informacji, kto prowadził pojazd podczas wykroczenia, grozi 8 tys. zł, a za spowodowanie kolizji po wypiciu alkoholu – 2,5 tys. zł.

Efekt jest widoczny. Jak podaje „Rzeczpospolita”, rok temu przeciętna wysokość mandatu wynosiła 140 zł, obecnie jest to już 271 zł. W sumie, przez ostatnie trzy miesiące w taki właśnie sposób wymierzono kary na łączną kwotę 335 mln zł, czyli dwa raz wyższą niż w tym samym okresie 2021 roku.

„To – jak przyznają policjanci – głównie efekt nowych, wyższych mandatów za wykroczenia na drodze, jakie obowiązują od stycznia tego roku” – podkreśla dziennik. I wylicza, że mundurowi w całej Polsce nałożyli 1 mln 235 tys. mandatów, o 1454 więcej niż w porównywalnym okresie 2021 r. Najsurowiej karani są mieszkańcy:

  • Mazowsza – wartość mandatów to 46 mln zł,
  • Śląska – 42 mln zł,
  • Wielkopolski – 32 mln zł.

„Jednostkowe kwoty także różniły się od ubiegłorocznych. Np. w Lubuskiem, gdzie kar nałożono najmniej (bo tylko 22 tys.), przeciętny mandat był najwyższy w kraju i sięgał 335 zł. Z kolei najłagodniej karano na Podlasiu – tu średnio po 240 zł” – dodaje Rz.

News4Media/fot. policja

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.