Najszybciej powinniśmy przejechać mostem przy ulicy Mickiewicza na osiedlu Czarne.

Most na osiedlu Czarne pod koniec października.

Prace idą pełna parą. Została już wylana płyta i trwają roboty wykończeniowe. Ich planowe zakończenie to 23 listopada, ale jest szansa, że most zostanie oddany szybciej.

Przeprawa będzie szersza niż poprzednia. Będzie także wytyczona trasa dla rowerzystów. Na czas remontu w tym rejonie miasta obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Kierowcy jadący od centrum Jeleniej Góry na osiedle Czarne kierują się na ulicę Sudecką, a następnie skręcają w ul. Kalinową (ruch jednokierunkowy). Wyjeżdżający z osiedla Czarne podróżują ulicą ks. Gniatczyka (także teraz jednokierunkową). Na skrzyżowaniu ul. ks. Gniatczyka i ul. Sudeckiej jest ustawiona tymczasowa sygnalizacja świetlna. Korki tworzą się najczęściej przy dojeździe do ulicy Sudeckiej.

Ulica Ogińskiego pod koniec grudnia

Duży ruch panuje także na Zabobrzu, gdzie po rozpoczęciu remontu ulicy Ogińskiego wprowadzono objazdy. Są jeszcze kierowcy, którzy rozpędzają się i na wysokości sklepu Biedronka wykonują na jezdni skomplikowane manewry zakręcania, zamiast jechać wyznaczonym objazdem.

Ulica Ogińskiego jest zamknięta  dla ruchu pojazdów w kierunku od centrum miasta aż do wylotu na obwodnicę. Ruch do centrum odbywa się jedną stroną ulicy. Objazdy zostały tak wytyczone, żeby klienci sieciowych sklepów spożywczych i targowiska mogli bez większych przeszkód dojeżdżać do sklepów i ryneczku od strony ulicy Wiejskiej, nadkładając kilkadziesiąt metrów. Planowany termin zakończenia remontu ulicy Ogińskiego to koniec grudnia.

Odnowiony zostanie odcinek ulicy o długości około 1,4 km od skrzyżowania z ulicą Wiejską do węzła drogowego z obwodnicą. Wykonawca ma położyć nową nawierzchnię, wyremontować chodniki, zamontować nowe oświetlenie. Przeprojektowana będzie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Elsnera. Wszystkie skrzyżowania i zjazdy zostaną przebudowane, a na skrzyżowaniach z ul. Elsnera i Moniuszki wydzielone zostaną pasy do lewoskrętu.

Ulica Wojska Polskiego w połowie grudnia

Najbardziej dokuczliwy dla kierowców jest remont ulicy Wojska Polskiego. Dziennie przejeżdżało nią ponad 20 tysięcy samochodów. Ostatni remont ta trasa przeszła ponad 20 lat temu i był już najwyższy czas na naprawy. Ulica zostanie przebudowana na odcinku 900 metrów. Kolejne odcinki ulicy Wojska Polskiego będą remontowane, o ile uda się samorządowi zdobyć dofinansowanie.

Jeszcze dwa tygodnie temu prezydent Jeleniej Góry podczas spotkania na facebooku z mieszkańcami, martwił się tempem prac. Jego zdaniem szły zbyt wolno. Teraz nabrały rozmachu i powinny zakończyć się w planowanym terminie, czyli w połowie grudnia.

Zakres robót przewiduje m.in. wymianę nawierzchni jezdni, budowę tras rowerowych po obu stronach, małą architekturę, usunięcie chorych drzew i nasadzenie nowych, a także wymianę oświetlenia.

Dlaczego remontują teraz i jednocześnie?

Kierowcy zdążyli przyzwyczaić się już do wyznaczonych objazdów ulicy Wojska Polskiego  i cierpliwie stoją w korkach.

– Dlaczego jednak te remonty odbywają się w tym samym czasie? – takie pytanie zadają najczęściej jeleniogórzanie pod informacją o pracach na ulicach Ogińskiego i Wojska Polskiego.

Prezydent Jerzy Łużniak wyjaśnia, że zależało to od programów, z których miasto skorzystało, starając się o dotacje na remonty ulic.

Sprawa jest prosta. Dotacje trzeba wykorzystać w tym roku. Jeśli remonty nie zostaną zakończone z wyznaczonych terminach, trzeba będzie zwrócić pieniądze. A to dopiero byłaby katastrofa. Prezydent przeprasza mieszkańców za niedogodności i zapewnia, że warto się przemęczyć, by potem jeździć po dobrych nawierzchniach. Takich chociażby jak przy ulicy Krakowskiej, która z trasy pełnej wybojów i dziur, stała się porządną drogą. 

Krakowska już gotowa

Ulicę Krakowską właśnie oddano do użytku. W ramach inwestycji wykonano min. wymianę sieci wodno- kanalizacyjnej, wybudowano parkingu na 60 miejsc postojowych w tym osiem dla osób niepełnosprawnych oraz zamontowano energooszczędne oświetlenie. Nowa droga skróciła dojazd do Alei Solidarności.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.