Rewelacyjnie spisują się w ostatnich tygodniach kajakarze z Karkonoskiego Klubu Kajakowego. Po relacjonowanym już na naszej stronie sukcesie Zofii Tuły w Mistrzostwach Polski w Extreme Slalomie przyszły znakomite wyniki na Freestyle Fest, czyli w Otwartych Mistrzostwach Czech we freestyle’u kajakowym oraz na Graz Freestyle – Otwartych Mistrzostwach Austrii.

Przebieg zawodów relacjonują kajakarze KKK.

Freestyle Fest Praga

Otwarte Mistrzostwa Czech rozegrano w Pradze. Zawody tradycyjnie odbyły się podczas Freestyle Fest na torze kajakarstwa górskiego na praskiej Troi.

Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki zdominowali rywalizację we freestyle’u kajakowym i odnieśli zwycięstwa w swoich konkurencjach znacznie wyprzedzając pozostałych uczestników zawodów. Dla Tomka był to drugi triumf we Freestyle Fest z rzędu. W 2020 roku nasz Mistrz Europy również odniósł zdecydowane zwycięstwo. Zosia zwyciężyła w tej imprezie po przerwie. W zeszłym roku nasza kajakarka miała kontuzję, która uniemożliwiła jej start.

Prawdziwą rewelacją Freestyle Fest Pro 2021 okazała się dwunastoletnia Maja Kawczyńska. Trenowana przez Zofię Tułę kajakarka była najmłodszą uczestniczką zawodów i pomimo ogromnej różnicy wieku oraz doświadczenia w porównaniu z resztą finalistek, w swoich przejazdach zaprezentowała między innymi Air Loopy i Space Godzille. W swoim najlepszym występie Maja wyprzedziła między innymi zeszłoroczną triumfatorkę Freestyle Fest Anice Schacher (Niemcy) i zajęła drugie miejsce za swoją trenerką Zosią.

Pierwszy raz podczas startów Polek w Otwartych Mistrzostwach Czech mieliśmy dwie nasze reprezentantki na najwyższych stopniach podium. Pierwszy raz też mieliśmy aż 3 kajakarki z Polski, które zakwalifikowały się do ścisłego, pięcioosobowego finału. Piąte miejsce w rywalizacji kobiet zajęła Jolanta Chara – również z Karkonoskiego Klubu Kajakowego.

Wyniki finałów Kobiet:

1)Zofia Tuła (POL) 673.3 pkt.

2)Maja Kawczyńska (POL) 160.0 pkt.

3)Anica Schacher (GER) 153.3 pkt.

4)Sandra Lahner (ITA) 90.0 pkt.

5)Jolanta Chara (POL) 40.0 pkt.

W konkurencji mężczyzn z Polski na starcie stanęli Tadeusz Malek, Marcin Chara i Tomasz Czaplicki. Ostatecznie w zmaganiach mężczyzn zwyciężył Tomasz Czaplicki, który jako jedyny w finale złamał barierę 1000 punktów i w sposób zdecydowany wyprzedził resztę stawki.

– W tym roku miejsce zawodów było jeszcze bardziej wymagające niż zwykle. Wysoki poziom wody spowodował, że odwój Tlama nie dość, że bardzo mocny to momentami stawał się też nieprzewidywalny. Chciałem pobić swój wynik punktowy z zeszłego roku i byłem blisko celu już w eliminacjach, ale w finale musiałem się głównie skoncentrować na dokładnym egzekwowaniu każdej z figur. Kilku mocnych zawodników nie ukończyło przejazdu, gdyż wypadali z odwoju i musieli bardzo mocno wiosłować by wrócić do gry, a to powoduje, że zamiast robić figury traci się czas na męczący powrót do miejsca zawodów. Chciałem uniknąć takiej sytuacji i moja strategia opłaciła się – .

Wyniki finałów Mężczyzn

1)Tomasz Czaplicki (POL) 1041.7 pkt.

2)Fabian Tausch (GER) 646.7 pkt.

3)Jirka Langer K1M (CZE) 430.0 pkt.

4)Štěpán Vohradský (CZE) K1M 276.7 pkt.

5)Martin Kučera (CZE) 228.3 pkt.

Marcin Chara ostatecznie zajął 8 miejsce wywalczając tym samym miejsce w zmaganiach półfinałowych, do których awansuje najlepsza dziesiątka po eliminacjach. Trzynaste miejsce zajął Tadeusz Malek.

Poza zmaganiami we Freestyle’u Kajakowym nie mogło zabraknąć również wyścigów w formule Kajak Cross. Wśród kobiet zwyciężyła Zofia Tuła, która zapewniła sobie triumf wygrywając, każdy ze swoich biegów. W finale A, gdzie zawodniczki walczą o pozycje 1-4 pomimo mniej korzystnej pozycji startowej nasza reprezentantka wyprzedziła faworyzowane reprezentantki Czech na drugiej bramce podjazdowej i prowadzenia już nie oddała ostatecznie wygrywając.

Do finału B awansowała Maja Kawczyńska, która w tzw. małym finale dopłynęła do mety na drugiej pozycji i tym samym zajęła 6 miejsce. Podobnie, jak we Freestyle’u Kajakowym Maja była najmłodszą zawodniczką w stawce.

Freestyle Fest Pro 2021 były kolejnym przystankiem zawodników Karkonoskiego Klubu Kajakowego w drodze do startu w Mistrzostwach Europy.

Kajak Freestyle Graz

Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki zdominowali kolejne silnie obsadzone zawody międzynarodowe. Podczas startu w otwartych Mistrzostwach Austrii reprezentanci Karkonoskiego Klubu Kajakowego odnieśli widowiskowe zwycięstwo.

Miejscem zmagań podczas Kajak Freestyle Graz 2021 tradycyjnie był odwój „Mugl Wave” umiejscowiony w kanale rzeki Mur. Miejsce to charakteryzuje się dużą masą wody i co za tym idzie można tutaj wykonywać bardzo wysokie figury powietrzne, ale jest jeden haczyk.

– Mugl Wave to prawdziwa siłownia dla kajakarzy. Tutaj albo dasz z siebie wszystko i wykonasz dobry przejazd, albo możesz obudzić się z bardzo nikim wynikiem. Mugl Wave nie wybacza błędów. To super miejsce do treningu i bardzo lubię tutaj pływać, ale w zawodach włączam tryb mocnej spiny, żeby zrealizować swój plan przejazdu – ocenia Tomasz Czaplicki

Zawody miały widowiskowy przebieg, a wisienką na torcie dla kibiców śledzących zmagania na miejscu, jak i podczas livestream’u  były nocne finały, na których potrzeby organizatorzy skonstruowali specjalne oświetlenie. Z jednej strony zapewniono bardzo dobrą widoczność dla startujących z drugiej zaś specjalne lampy nadały wspaniały klimat dla rywalizacji zawodników z 8 reprezentacji narodowych.

W konkurencji kobiet zwyciężyła Zofia Tuła przed reprezentantką Hiszpanii – Nurią Fontane Masó. Trzecie miejsce zajęła Anica Schacher z Niemiec. Nasza zdobywczyni Pucharu Świata zastosowała taktykę dużych figur i wyraźnie wyprzedziła pozostałe rywalki uzyskując w finale aż 730 pkt.

Wyniki Finału kobiet:

1)Zofia Tuła (POL) 730 pkt.

2)Nuria Fontane Masó (ESP) 516,67 pkt.

3)Anica Schacher (GER) 363,33 pkt.

4)Denise Rebnegger (AUT) 356,67 pkt.

5)Christina Hochstrasser (AUT) 303,33 pkt.

Wśród mężczyzn zwycięstwo odniósł Tomasz Czaplicki, który w najwyżej ocenionym przejeździe finałowym zdobył 1376 pkt. i znacznie wyprzedził reprezentanta Belgii. Tom Dierick wywalczył srebro ostatnim z trzech przejazdów finałowych, który oceniono przez sędziów na 820 pkt. Brąz przypadł w udziale wicemistrzowi Niemiec. Fabian Tausch w najwyżej ocenionym przejeździe zdobył 776,67 pkt.

Wyniki

1)Tomasz Czaplicki (POL) 1376,67 pkt.

2)Tom Dierick (BEL) 820 pkt.

3)Fabian Tausch (GER) 776,67 pkt.

4)Philipp Windischbacher (AUT) 703,33 pkt.

5)Roman Glasman (GER) 696,67 pkt.

W Grazu wystartowała też Maja Kawczyńska. Dwunastoletnia kajakarka tym razem konkurowała w kategorii juniorek (15-18 lat) i zaliczyła kolejny rewelacyjny występ zdobywając w eliminacjach wynik łączny za dwa przejazdy 390 pkt. W finale Maja zajęła piąte miejsce zyskując przy tym kolejne niezbędne doświadczenie. Mugl Wave bardzo Jej się spodobał i jak sama zapowiedziała za rok wróci tutaj, żeby walczyć o medal,  który już teraz był bardzo blisko.

Obie te imprezy były startami kontrolnymi na drodze do Mistrzostw Europy. Fakt, że oboje naszych kajakarzy – Zosia i Tomek – świetnie sobie poradzili i znacznie odstawili w tabeli punktowej swoich rywali dobrze rokuje na przyszłość.

Fot. KKK

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.