Informacja o darmowym wstępie na karkonoskie szlaki z racji pandemii, zamknięcia turystyki i trudnej pogody, może nie ma tak dużego znaczenia, jak miałaby w normalnym czasie, ale warto pamiętać o rocznicy utworzenia KPN. Pracownicy Parku przypominają, że starania o utworzenie w Sudetach parku narodowego rozpoczęły się niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Pomysł poznańskich profesorów Adama Wodziczki i Zygmunta Czubińskiego, którzy postulowali tworzenie kolejnych rezerwatów, przerodził się w ideę powołania parku narodowego w Karkonoszach obejmującego około 20 tysięcy hektarów. 18 grudnia 1948 dzięki staraniom profesorów powstającego Uniwersytetu Wrocławskiego, m.in. Stefana Macki, Stanisława Tołpy, Kazimierza Sembrata, Państwowa Rada Ochrony Przyrody podjęła uchwałę o rozpoczęciu działań zmierzających do powołania parku. Ostatecznie park powołano dopiero 16 stycznia 1959 roku, pozostawiając znaczną część karkonoskich lasów w administracji Lasów Państwowych. Park objął 5,5 tysiąca hektarów. W 2015 roku dzięki decyzji Rady Miasta w Jeleniej Górze KPN został powiększony o obszary pomiędzy Jagniątkowem a Górą Chojnik i zajmuje obecnie niespełna 6 tysięcy hektarów.

 

KPN powstał jako ósmy/dziewiąty w Polsce razem z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Ma status rezerwatu biosfery UNESCO, a subalpejskie torfowiska w KPN są objęte konwencją ramsarską (Ramsar Convention on Wetlands) czyli konwencją o ochronie obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym.

 

W KPN znajduje się około 140 km szlaków turystycznych. Najwyższy szczyt znajdujący się w Parku, Śnieżka, jest odwiedzany przez pół miliona turystów rocznie. Szacunkowo cały KPN odwiedza rocznie około 2 milionów osób.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.