W piątek, 9 lutego jazda po polskich drogach może być koszmarem. Rolnicy rozpoczynają 30-dniowy protest, a na jego inaugurację zapowiadają blokady dróg przynajmniej w 250 miejscach w kraju. Kilka takich blokad ma pojawić się także na drogach naszego regionu.

Rolnicy sprzeciwiają się regulacjom, które ma wprowadzać Zielony Ład, napływowi produktów rolnych z Ukrainy, protestują wobec spadku opłacalności produkcji. Blokady mieć mają różną formę, ale najczęściej przewidywany jest powolny przejazd kolumn pojazdów rolniczych.

Aktualizowana mapę miejsc z blokadami publikuje na swojej stronie FB NSZZ Rolników Indywidualnych.

W naszym regionie takich blokad może być około 10. W powiecie lubańskim protest ma odbywać się na drodze krajowej nr 30 na odcinku od Lubania do Nowej Karczmy. Utrudnienia mogą się zdarzać między 9. a 17:30, a blokada będzie polegała na jeździe w te i z powrotem. Organizatorzy zapowiadają nawet 100 maszyn rolniczych. .

W Zgorzelcu, o godz. 10. kolumna ciągników wyruszy z ronda Solidarności i pojedzie DK 30 w kierunku kolumny jadącej od strony Lubania. Na stacji paliw w Nowej Karczmie zawróci i pojedzie z powrotem w kierunku Zgorzelca.

W powiecie lwóweckim o spodziewanych blokadach informuje policja.

– W dniu 9 lutego 2024 roku od godziny 09:00 do godziny 17:00 na drodze krajowej K30 pomiędzy Gryfowem Śląskim a Radoniowem planowany jest protest rolników. Wobec powyższego mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym włącznie z czasową blokadą drogi. Proponujemy kierującym aby przed rozpoczęciem podróży wzięli pod uwagę możliwość czasowego postoju pojazdu albo skorzystali z objazdów i wybrali drogę z Gryfowa Śląskiego w kierunku Lwówka Śląskiego drogą wojewódzka W364 a jadąc od Jeleniej Góry skręt w Pasieczniku w drogę wojewódzką W297, tym samym można będzie ominąć newralgiczne miejsce zaoszczędzając czasu i nerwów.

W powiecie bolesławieckim protest odbędzie się na strefie Osła-Krzywa w gminie Gromadka. Tam kierowcy utrudnień mogą spodziewać się od 10. do 15.

Na tych samych zasadach prowadzony ma być protest w powiecie złotoryjskim na drodze 328 (Złotoryja – Jelenia Góra), na odcinku między Nowym Kościołem a Świerzawą. Blokad spodziewać się tez można na krajowej 5 (droga Strzegom – Jelenia Góra) w Sadach, czyli w okolicach wjazdu na ekspresową S 3 i dalej w Dobromierzu (na odcinku obejmującym skrzyżowanie z krajową 34 (na Wałbrzych).

Fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.