Uruchomionych zostanie jedenaście linii autobusowych. Trasy obsługiwać będzie Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Tour” Sp. z o. o. w Jeleniej Górze. Rozkład jazdy pojawi się na w niedzielę ( 31 stycznia) na stronie przewoźnika.

– Połączenia między sobą i do Jeleniej Góry  zyskają miejscowości z gmin karkonoskich, które ich wcale nie miały lub kursy autobusowe były zawieszone – mówi Krzysztof Wiśniewski, starosta karkonoski. Jak wylicza, pojazdy PKS pokonają w sumie prawie 800 tysięcy kilometrów.

Na trasę wyruszy 18 autobusów PKS „Tour”, co stanowi 30 procent taboru. Łatwiej będzie dotrzeć między innymi do Kowar, Barcinka, Karpacza, Szklarskiej Poręby czy Piechowic. Przewidziano także kursy sezonowe z Karpacza Górnego do Szklarskiej Poręby Górnej.

– Nigdy wcześniej powiat nie brał się za organizację transportu publicznego – podkreśla starosta. Najwięcej kursów przewidziano między godzinami od 8.00 do godz. 16.00, by ułatwić mieszkańcom dotarcie do szkół i do pracy. – Autobusy dojadą do 30 miejscowości. Niektóre z nich jak na przykład Strużnica wcale nie miały połączeń – mówi Wojciech Bruchal z PKS „Tour”.

Ceny biletów wahać się będą od 4 do 7 złotych. Można będzie za darmo przewozić rowery, co ucieszy miłośników dwóch kółek. Połączenia będą na bieżąco analizowane i nie jest wykluczone, że w przyszłości pojawią się także trasy do na przykład Jakuszyc czy pod wyciągi.

Powiat karkonoski na utworzenie publicznej sieci komunikacyjnej otrzymał  z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych 2 mln 500 tys. zł.  Z własnych pieniędzy dołożył  281 tys. 301 zł.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.