Wybudowana na początku XX wieku willa Maksa Erfutra – fabrykanta, właściciela fabryki papieru – wiele lat czekała na remont. Właśnie się on rozpoczyna. Wrocławskie konsorcjum: LK Inwest Wrocław oraz KB Inwest Sp. z o.o. Wrocław w ciągu nieco ponad roku przeprowadzić ma kapitalny remont jednego z bardziej rozpoznawalnych obiektów w Jeleniej Górze. Koszt prac wyniesie prawie 9,5 mln zł.
Zakres prac jest bardzo szeroki. W budynku głównym przeprowadzone zostaną m.in.. roboty rozbiórkowe i demontażowe (ściany działowe, stropy, schody, kanały wentylacyjne), roboty budowlane wewnętrzne, wymiana instalacji: elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, c.o., ciepłej wody użytkowej, p.poż. Będzie też nowa wentylacja i klimatyzacja.
Budynek gospodarczy doczeka się naprawy tynków wewnętrznych, wymiana lub renowacji stolarki okiennej i drzwiowej, odnowienia elewacji, renowacji elementów drewnianych więźby dachowej, naprawy ubytków pokrycia dachowego.
Szeroki jest też zakres planowanych prac w altanie. To m.in. naprawa nowych tynków wewnętrznych w piwnicy, renowacja elementów drewnianych, impregnacja i malowanie, wymiana wtórnych elementów drewnianych na odpowiednie stylowe, wykonanie rynien i rur spustowych, renowacja podłogi drewnianej, renowacja wieżyczki w tym elementów stalowych.
Planowane jest też odnowienie całego półtorahektarowego parku wokół budynku. Powstanie nowe ogrodzenie, odnowiona zostanie brama wjazdowa, alejki, wjazdu głównego do obiektu wraz z placem manewrowym. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie, pojawią się ławeczki i kosze na śmieci.

Po remoncie do Zameczku ma przenieść się Osiedlowy Dom Kultury.
Secesyjna willa Maksa Erfurta od 1984 r. znajduje się w rejestrze zabytków. Przez wiele lat był siedzibą biblioteki naukowej Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego Politechniki Wrocławskiej. Miasto przejęło „zameczek” od politechniki w 2011 roku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.