Projekt nosi nazwę Magazyn Miedzianka.

Robert Konieczny tak o nim mówił na wykładzie dla studentów architektury na Politechnice Rzeszowskiej: „Projektowanie małego budynku w Miedziance na Dolnym Śląsku, tak zwanego Magazynu Miedzianka, przypomina grę terenową czy poszukiwanie skarbu. W trakcie odkrywania pasjonującej historii miejsca, którą drobiazgowo opisał Filip Springer w „Miedziance. Historii znikania” (Wydawnictwo Czarne, 2011), członkowie pracowni natknęli się na tajemnicze, obrośnięte mchem kamienie, które okazały się żelbetowym fundamentem przygotowanym pod szyb górniczy. Ponieważ na tym terenie nie znaleziono złóż, szyb nie powstał. To odkrycie infrastruktury po dawnej rabunkowej eksploatacji złóż uranu stało się inspiracją do pionowego ułożenia wcześniej zdefiniowanych klocków. W Miedziance powstanie więc wieża-szyb z balkonami podwieszonymi do konstrukcji na stalowych linach”.

Budowla zaskakuje w krajobrazie wsi, której – po ksiące Filipa Springera – drugie życie dał odbywający się w sierpniu festiwal reportażu Miedzianka Fest. Przyjeżdżają na niego najlepsi autorzy oraz czytelnicy z całej Polski. Teraz mogą do nich dołączyć studenci architektury, bowiem projekty Roberta Koniecznego są wymieniane w wielu publikacjach i przewodnikach po niezwykłej architekturze.

Robert Konieczny jest założycielem biura architektonicznego KWK Promes. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Lista jego realizacji, które zdobyły nagrody, jest długa. Do najbardziej prestiżowych nagród należy zaliczyć tytuł Najlepszego Budynku Świata oraz Najlepszej Europejskiej Przestrzeni Publicznej na „World Architecture Festival” przyznany Muzeum Narodowemu — Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2016) oraz tytuł Najlepszego Domu Świata w konkursie „Wallpaper Design Awards” dla Arki Koniecznego (2017). Magazyn „Wallpaper” zaliczył pracownię Roberta Koniecznego do 101 najbardziej ekscytujących biur architektonicznych na świecie. W roku 2019 Dom Kwadrantowy został podwójnie nagrodzony w konkursie ArchitizerA+ Awards.

Robert Konieczny jest jednym z najczęściej publikowanych za granicą polskich architektów. W książce „European Architecture since 1890” światowej sławy krytyka – Hansa Ibelingsa – KWK Promes została wymieniona jako jedyna współczesna pracownia z Polski, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.