Pierwszy dzień ( 3 września) Festiwalu Art&Glass, mógł zadowolić najwybredniejszych. Mogli kupić szklaną biżuterię, kubki, misy talerze o pięknych kształtach i fakturach i inne szklane cuda. Potem posłuchać koncertu Margaret, a na koniec dnia spróbować swoich sił w tangu. Jutro (4 września) drugi dzień Art&Glass. Warto przyjść na plac Ratuszowy w Jeleniej Górze na zakupy oraz koncert Baranovskyego.

Oferta jest na każdą kieszeń. Na stoiskach są: misy,talerze, kubki, biżuteria i ozdoby. Kupowane są szklane anioły, witraże małe i większe oraz kolorowe filiżanki. Dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty robienia witraży.

Art & Glass Festiwal, czyli polsko-czeski jarmark sztuki i szkła organizowany jest przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Festiwal ma przybliżyć Dolnoślązakom historię szklarstwa w Karkonoszach. Sięga ona XIV wieku, gdy w Karkonoszach i Górach Izerskich płonęły piece szklarskie, przy których wytapiano szkło. Do jego pozyskiwania potrzebne jest drewno, woda i wysoka temperatura (ok. 1300-1500 st. C) oraz piasek kwarcowy. Tego ostatniego surowca w okolicach Świeradowa są największe złoża w Europie.

W programie tegorocznego Festiwalu wiele atrakcji dostarczają prowadzone „na żywo” pokazy obróbki szkła nad palnikiem, wypału ceramiki, wytwarzania biżuterii, wykonywania mozaiki szklanej, wydmuchiwania szkła przy przenośnych piecach szklarskich, produkcji koralików, kowalstwa artystycznego, wytopu metali, wykonywania odlewów metalurgicznych i wiele innych pokazów rzemieślniczych i artystycznych.

Prezentacje rzemiosł artystycznych z Polski i Czech trwały do godz. 17.00. Potem był czas na koncerty. Dzisiejszą gwiazda była Margaret, której występ przyciągnął tłumy jeleniogórzan. Jutro (4.09) kolejna odsłona Festiwalu. Będzie okazja do zakupów oraz zabawie podczas występów. Gwiazdą będzie Baranovsky.

FOT. FB Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry

1 Komentarz

  1. Koncert troszkę rozczarował, ubiór wokalistki lekko szokujący i niezbyt odpowiedni. Trochę słaby kontakt z publicznością

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.