Od piątku 30 września Szkoła Podstawowa w Świerzawie ma patrona. Został nim – po głosowaniu społeczności szkolnej – Janusz Korczak. Na uroczystości nadania imienia wręczono też placówce sztandar, ufundowany m.in. przez mieszkańców miasta.

Szkoła w Świerzawie miała już patrona. Nosiła imię niezbyt dobrze znanej Stefanii Sempołowskiej, nauczycielki, działaczki oświatowej, bojowniczki o prawa dziecka, dziennikarki i pisarki z okresu XX-lecia międzywojennego. S. Sempołowska przestała być patronką świerzawskiej szkoły, po reformie wprowadzającej gimnazja. Zmienił się charakter placówki, a wraz z nim statut, już bez patrona.

Po blisko ćwierćwieczu bezimienności, z inicjatywy tak organu założycielskiego jak i społeczności szkolnej, świerzawska szkoła postanowiła wybrać sobie patrona, bo przecież „patron to autorytet i inspiracja do działania”. Nieco ponad rok temu uczniowie i nauczyciele wybrali ów autorytet spośród 14 propozycji zgłaszanych przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Wśród zgłoszeń byli m.in. Jan Paweł II, Brzechwa, Makuszyński, Mickiewicz, Sendlerowa, Kawalerowie Uśmiechu, Piastowie śląscy, także Sempołowska. Dość wyraźnie wygrał Korczak, zdobywając 106 głosów przy 77 głosach dla Jana Pawła II.

Przez cały rok od głosowania w szkole odbyło się wiele konkursów poświęconych Korczakowi, uczniowie na lekcjach zapoznawali się z jego drogą życiową.

Fot. FC SP im Korczaka w Świerzawie

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.