Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej trudniącej się szmuglowaniem papierosów. Zebrany w śledztwie materiał dowodowy pozwolił na wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów łącznie 12 osobom. Oprócz przestępstw karno-skarbowych niektórym członkom grupy postawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania grupą przestępczą oraz posiadania broni palnej.

– Nielegalny towar trafiał do Polski z Litwy. Przejmowały go osoby mieszkające na terenie dwóch województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Dalej kontrabandę przewożono na teren województwa dolnośląskiego, gdzie przekazywano ją innym osobom tworzącym grupę przestępczą – opisuje proceder Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Wyroby tytoniowe transportowano do Czech i Niemiec lub sprzedawano w Polsce. Przestępcy zajmowali się także wytwarzaniem wyrobów tytoniowych. Śledczy szacują, że na tym procederze Skarb Państwa mógł stracić 44 mln 803 tys. 914 zł.

W wyniku przeprowadzonych w toku śledztwa czynności ujawniono i zatrzymano szereg pojazdów różnych marek, sprzęt komputerowy, kilkadziesiąt telefonów, pieniądze oraz inne przedmioty mające wartość dowodową lub podlegające zabezpieczeniu.

– Zabezpieczono mienie o szacunkowej wartości 1 949 593 zł oraz tymczasowo aresztowano 6 osób – informuje prokurator Tomasz Czułowski.

Do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze skierowano dwa akty oskarżenia, w których prokurator oskarżył łącznie 10 osób. W stosunku do dwóch podejrzanych śledztwo nadal jest prowadzone. Oskarżeni to mieszkańcy województwa podlaskiego oraz dolnośląskiego w wieku od 32 do 44 lat. Za popełnione przestępstwa skarbowe oraz kierowanie grupą przestępczą grozi kara w wymiarze do 8 lat pozbawienia wolności.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.