W rządowym programie Polski Ład – finansowanym ze środków unijnych – przewidziane są duże dotacje na inwestycje samorządowe. Każda jednostka mogła zgłosić do dofinansowania trzy projekty. Wśród propozycji zgłoszonych przez samorządy z naszego regionu są spektakularne inwestycje. Co nie znaczy, że samorządowcy wyzbyli się sceptycyzmu wobec programu.

Wśród zgłoszonych u nas projektów jest m.in. budowa 30 km singletracków, budowa tężni, rewitalizacja parku, przebudowa basenu. Jednak większość propozycji to inwestycje w podstawową infrastrukturę komunalną.  

Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów  

Program Inwestycji Strategicznych, jako część Nowego Ładu, ma być formą wsparcia inwestycji samorządów, pobudzającą inwestycje we wszystkich regionach Polski, wspierającą rozwój przedsiębiorstw i poprawiającą warunki życia Polaków. Samorządy dostaną bezzwrotne dofinansowanie 35 rodzajów inwestycji realizowanych w ramach określonych priorytetów. Wysokość dofinansowania zależy od ustalonego obszaru priorytetowego inwestycji. Priorytet czwarty (najniższy) to dofinansowanie do 80 proc. wartości inwestycji Priorytet pierwszy to możliwe 95 proc. dofinansowania przy minimalnym wkładzie własnym na poziomie 5 proc. W pierwszym priorytecie ujęto: modernizację i budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej; modernizację źródeł ciepła (sieciowego i indywidualnego) na zeroemisyjne; budowę lub modernizację infrastruktury gospodarki odpadami, w tym spalarnie, przetwarzanie biologiczne, segregacja; modernizację i budowę infrastruktury drogowej; inwestycje w zakresie źródeł odnawialnych.

Samorządy mogły zgłaszać po trzy wnioski: mały – na inwestycje wartości do 5 mln zł, średni – do 30 mln zł i duży – bez limitu kosztów. W pierwszej, określanej jako pilotażowa, edycji programu złożono wnioski o łącznej wartości 93 mld zł, przy kwocie przeznaczonej na łączne dofinansowanie 20 mld zł.

Wnioski zaopiniuje komisja w kancelarii premiera, a o przyznaniu dofinansowania zadecyduje premier (oby nie po uważaniu).   

Według zapowiedzi program ma mieć kolejne nabory, a najbliższy jeszcze w tym roku.

Co chcą zrobić samorządy?

O ponad 22 mln zł dofinansowania z programu wystąpiła Kamienna Góra (miasto). Za te pieniądze przeprowadzono by modernizację i budową infrastruktury drogowej w mieście (przebudowa ulic: Śląskiej, Wrzosowej i Różanej oraz wiaduktu nad drogą rowerową) oraz rewitalizację Ośrodka Wypoczynku Świątecznego Zalew

–  To ostatnie przedsięwzięcie obejmie budowę kompleksu basenów letnich wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektami socjalno-technicznymi – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Na terenie ośrodka ma zostać zbudowany basen pływacki, basen rekreacyjny, brodzik dla dzieci oraz wodny plac zabaw.

Trzecim projektem jest budowa drogi prowadzącej do zabudowy mieszkaniowej w rejonie ul. Krzeszowskiej.

W Lwówku Śląskim projektem „małym” jest budowa kanalizacji w Rakowicach Małych, „średnim” budowa przedszkola, a „dużym” remont tych ulic w mieście, które jeszcze go potrzebują.

– Może dzięki temu uda się wyremontować ulicę Słodową i pozostałe ulice wzdłuż murów. Natomiast przedszkole z klubem dziecięcym ma powstać przy szkole podstawowej nr 1. Skanalizować chcemy przy ośrodku rekreacyjnym – wylicza burmistrz Mariola Szczęsna.

Dwa projekty do programu złożył Karpacz. W jednym wniosku ujęto rewitalizację daptaka i urzędu miejskiego, a w drugim przebudowę mostu i kilku ulic.

– Nasze propozycje znakomicie wpisują się w ujęte w programie najwyższy priorytet, ale obawiam się, że to wcale nie przesądza przyznania wniosków – mówi burmistrz miasta Radosław Jęcek.

Adaptacja dworca kolejowego (bardzo potrzebna, bo przecież w perspektywie jest rewitalizacja linii kolejowej) to projekt do 5 mln zł; budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w ramach II etapu rozbudowy oczyszczalni ścieków w Kowarach, jako projekt „średni”; modernizacja i przebudowa dróg i infrastruktury komunikacyjnej jako projekt bezlimitowy, to propozycje złożone przez Kowary.

Wyjątkowo ciekawie wyglądają projekty Świeradowa Zdroju. Burmistrz Roland Marciniak zapowiada budowę 30 km singletracków w Górach Izerskich i cały pakiet przedsięwzięć podnoszących atrakcyjność uzdrowiska. To m.in. budowa tężni solankowych, fontanny, daptaka.

Rewelacyjnie – z punktu widzenia mieszkańców – wyglądają też propozycje Jeleniej Góry. Duży projekt to remont całej ulicy Wolności, razem z przebudową kanalizacji; projekt mniejszy to przebudowa basenu na ul. Sudeckiej; utworzenie domu seniora w Sobieszowie na ul. Łazienkowskiej to projekt mały.                         

Czy będzie sprawiedliwie?

To, że samorządowcy chętnie składają wnioski o pieniądze na inwestycje w ramach programu inwestycji strategicznych, nie oznacza, że pokochali Polski Ład i przestali go uważać za krzywdzący dla samorządów. Większość rozmówców powątpiewała, że środki zostaną rozdzielone sprawiedliwie.

– Kryteria składania wniosków opracowano na piątkę. Są bardzo precyzyjne i jasno wskazują w jakich obszarach warto inwestować. Gorzej z kryteriami, według których będą przyznawane dotacje. Właściwie to ich nie ma. To premier wskaże gminy, które dostana pieniądze. Wiele wskazuje, że znowu będzie to decyzja najkorzystniejsza dla tych samorządów, gdzie mieszkańcy lub władze popierają PiS lub rezydenta Dudę – ocenił jeden z burmistrzów.  

Obrazowo wyjaśnił to urzędnik jeleniogórskiego magistratu.

– Polski Ład sięga po sprawdzona metodę zabierania z jednej kieszeni i wkładania do drugiej. Nietrudno się domyślić, czy więcej daje, czy zabiera… A pieniądze z inwestycji strategicznych wcale nie rozwiązują problemów, wręcz mogą je piętrzyć. Za te pieniądze teoretycznie możemy sobie wybudować np. drugi teatr. Tyle, że przez zabrane pieniądze na bieżacą działalność nie będzie czym zapłacić aktorom ani w pierwszym, ani w drugim teatrze.          

21 komentarzy

 1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Państwo PO-PSL-SLD-KGB-TVN- Amber Gold przestanie istnieć i ta ich ZŁODZIEJSKO-MAFIJNA pseudo demokracja legnie w gruzach. To ja się grzecznie pytam, co wtedy te złodzieje zrobią jak te bibule będą żyć . Oj strasznie będzie, Donald ratuj. Kraść nie pozwalają te PIS-owskie faszisty. Timermans, Wera Jurowa ratujcie ich, przecież oni do pracy uczciwej się nie nadają oni są NOWOCZESNA AWANGARDA NOWOCZESNEJ EUROPY i Oni robić nie będą . Koniec i kropka. Nawet ta zakłamana wasza Telewizja TVN wam nie pomorze. Do roboty wy ZŁODZIEJE.

  • „ONI DAJOM,ONI TEŻ KRADNOM ALE SIE DZIELOM” Typowe myślenie intelektualnej pisowskiej miernoty.

  • Nie ma to jak dobrze zorientowany wyznawca PISekty. Trafnie z tymi PIS-owskimi faszystami. Tego co wyprawiają z garstką nieszczęśników na wschodniej granicy, nie powstydziliby się najgorsze faszystowskie łajdaki z pod znaku Hakenkreutz.

 2. A co ze sztandarową inwestycją pod względem kosztów, czyli pseudo remontem teatru za 23 mln zł. Przecież to dopiero połowa remontu, gdyż elewacje świeżością nie pachnie. Może za kolejne 23 mln udało by się dokończyć tą bombonierkę remontowego absurdu. No i jeszcze po milionie na utracone iglice, choć i bez tego teatrowi łyso z powodu remontowych nieudaczników.

 3. do po jak..... Odpowiedź

  Typowy niedouczony prymityw z pisu ….pisze się pomoże a nie pomorze….czas już skończyć podstawówkę…

 4. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  BO wam Sowiecko -Germańska agenturo to chodzi o literki a mnie o prawdę o was PRAWDĘ jak bardzo nienawidzicie NASZEJ POLSKI jak ją atakujecie bez przerwy. Wam WOLNA I NIEPODLEGŁA POLSKA to kością w gardle stoi. A jak piszecie sowieckie onuce o tym co wyprawia ta WASZA sowiecka agentura na granicy to WAS stawia po stronie waszego IDOLA pedofila Wołodi Putina. No a teraz sprawdzcie czy literki postawiłem poprawnie.

 5. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Zmieniliście nazwiska na POLSKO brzmiące i UDAJECIE POLAKÓW – z tego powodu ulegacie ogromnej frustracji która objawie się NIENAWIŚCIĄ I POGARDĄ do POLSKI I POLAKÓW . Słowa WOLNA SPRAWIEDLIWA DEMOKRATYCZNA I BOGATA POLSKA działają na was wy Sowiecko – Germańskie pachołki i sługusy jak płachta na byka. Taka prawda. A teraz powylewajcie sobie tą waszą SOWIECKĄ wściekłość i jad.

 6. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Wasze niedoczekanie poznaliśmy się na was i wiemy jak STRASZNYM niebezpieczeństwem jesteście dla NASZEJ POLSKI i NIGDY PRZENIGDY nie dostaniecie władzy nad NASZĄ POLSKĄ. Taka prawda wy złodzieje.

  • Weź chłopie tabletkę na uspokojenie bo ci żyłka strzeli albo zawału dostaniesz .

 7. Zwracanie się do kogoś zwrotem wy, to przykład komunistycznego określenia do wszystkich którzy nie zgadzali się ze sztandarowymi hasłami PZPR, partii z której PIS bierze przykład. Również i tam działali zapiekli zwolennicy jedynie słusznej ideologii komunistycznej, którzy wierzyli w nieomylność jej przywódców, oraz słuszność chorej ideologii. Czym się to skończyło? Tak będzie i teraz.

 8. Gierek, Kania, generał, Kwach i ten o niepewnym nazwisku – oni, idole autora artykułu dzielili sprawiedliwie. I tak dzielili że Jelenia Góra z miasta wojewódzkiego została nędzną mieściną. Czy autor nie powinien okazywać choć trochę niezależności intelektualnej.

 9. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  No i przynajmniej wiemy co chcieli przykryć tym swoim „stanem”. Podwyżki o 40% prądu i wstrzymanie kasy z UE.

  Ruskiego ładu od małego kulawego hitlera kałczyńskiego nie będzie.

 10. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Zablokowanie dla Polski środków z Funduszu Odbudowy to doskonała okazja, aby wprowadzić stan wyjątkowy.
  Zwłaszcza dziś.

  #FunduszOdbudowy #StanWyjątkowy

 11. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Ani jednego EURO na Komunistyczny Plan Okradania i ruski wał komunistów od małego kulawego hitlera kałczyńskiego i patologicznego oszusta i kłamcy dwukrotnie certyfikowanego krzyworyjca moravitzkyego.

 12. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę środków dla Polski, które miały trafić w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To aż 57 mld euro. Słusznie. Demokracja nie jest na sprzedaż. Tam gdzie nieprzestrzegane jest prawo UE nie ma pieniędzy UE. Proste i logiczne. Ani jednego euro!

 13. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Narodniki z ruskiej konfederacji „wolnościowcy” bronią prawa do nie szczepienia się ale stan wojenny kulawego hitlera kałczyńskiego prawo do informacji prawo do wychowania własnych dzieci już ich nie obchodzi. Żałosne zakłamane pokrętne umysły. Wolność wyłącznie dla siebie kosztem wolności innych.
  Najgorszą swalocz kaczy smród wyciągnął z odmętów tenkraju.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.