Zatrzymano 23 członków grupy przestępczej zajmującej się przemytem i wytwarzaniem nielegalnych wyrobów tytoniowych

12.10.2021 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymano 23 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz wytwarzaniem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.
 

Nielegalny magazyn na terenie Niemiec

Jak ustalono, w Goerlitz w Niemczech znajdował się prowadzony przez obywateli Polski magazyn z suszem tytoniowym. Formalnie sprzedaż liści tytoniu dokonywana była na rzecz spółki zarejestrowanej na obszarze Słowacji. Faktycznie jednak, członkowie grup przestępczych, wyposażeni  w podrobione dokumenty, przemycali susz na teren Polski, gdzie znajdowały się krajalnie tytoniu i wytwórnie papierosów. Wytworzony wyrób akcyzowy był następnie nielegalnie dystrybuowany.


Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Zatrzymanym, w tym 4 obywatelom Ukrainy, ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych, z których wartość uszczupleń należności publicznoprawnych określono na ponad 60 ml zł.


Wobec 8 podejrzanych, na wniosek prokuratora, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. W stosunku do pozostałych osób, zostały zastosowane środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w tym poręczenia majątkowe w kwotach od kilku do 75 tys. zł, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.


Zabezpieczono mienie o wartości ponad 1 mln zł

Na poczet grożących kar i środków karnych, zabezpieczono mienie podejrzanych w postaci gotówki, pojazdów oraz innych wartościowych przedmiotów o wartości przekraczającej 1mln zł.  

Dokonano także przeszukania 31 miejsc na terenie województwa dolnośląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, podkarpackiego oraz w Niemczech, ujawniając nielegalne wyroby tytoniowe oraz sprzęt służący do ich wytwarzania.


Współpraca prokuratury i służb

Opisane działania to efekt współpracy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze z Placówką Straży Granicznej w Zgorzelcu oraz Dolnośląskim i Łódzkim Urzędem Celno-Skarbowym. Pomocy w udzieliły również Centralne Biuro Śledcze Policji w Kaliszu oraz Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze. Czynności na terenie Niemiec były realizowane przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Dreźnie przy udziale Prokuratury w Goerlitz.


Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.