Po wielu protestach jest nareszcie dobra wiadomość dla samotnych rodziców – znowu będą mogli rozliczać się z podatku razem z dzieckiem.

W ubiegłym roku samotni rodzice rozliczali się razem z dziećmi. Zmienił to niestety Polski Ład. 1 stycznia 2022 roku wspólne zeznanie zastąpiła ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wynosiła 1500 zł. Teraz Sejm znowelizował ustawę – wraca możliwość rozliczania się samotnego rodzica razem z dzieckiem.

Wśród zmian przegłosowanych przez posłów znalazły się m.in. obniżenie dolnej stawki PIT, możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania u przedsiębiorców oraz powrót zapisu o tym, że samotni rodzice mogą się znowu rozliczać wspólnie z dzieckiem. Po wielu protestach samotnych rodziców posłowie uznali wreszcie wyższość poprzedniego rozwiązania nad zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład.

Znowelizowana ustawa zmieniła też kwotę wolną od podatku dla dzieci (zamiast 6 jest 45 tys. zł) oraz w progach podatkowych samotnych rodziców. Do niedawna 120 tys. oznaczało już wyższą składką podatkową. Teraz w przypadku samotnych rodziców zaczyna się ona powyżej 180 tys.

Dzięki zmianom samotna matka, która w ubiegłym roku zarabiała 6 tys. zł brutto, płaciła 3 tys. zł podatku. W tym roku, po wejściu w życie Polskiego Ładu – 2 tys. zł. Po wprowadzeniu obecnych zmian będzie płaciła 583 zł.

Teraz znowelizowana przez Sejm ustawa musi przejść procedurę parlamentarną. W życie wejdzie 1 lipca tego roku.

News4Media/fot. Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.