W niektórych miejscach w naszym regionie temperatura może dochodzić do 35- 37 stopni C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł w dzisiaj (18 czerwca) stopień ostrzeżenia przed upałami z pierwszego na drugi dla części powiatów woj. dolnośląskiego. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano z kolei dla czterech powiatów.

Ostrzeżeniem drugiego stopnia objęto powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, Legnicę, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wołowski, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki i złotoryjski.

IMGW prognozuje, że od sobotniego popołudnia do niedzieli, do godz. 20.00, temperatura maksymalna w ciągu dnia osiągnie od 30 do 33 stopni, a lokalnie w niedzielę do 34 stopni. Temperatura minimalna w nocy, w zależności od powiatu, wyniesie od 15 do 20 stopni.

Instytut wydał także w sobotę ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatów: karkonoskiego, Jeleniej Góry, kamiennogórskiego, Wałbrzycha i wałbrzyskiego. Synoptycy prognozują, że na tym terenie temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 stopni do 32 stopni, a temperatura minimalna w nocy od 14 stopni do 17 stopni. Alert obowiązuje do godz. 20.00 w niedzielę.

Jak radzić sobie z wysokimi temperaturami?

Zacznij od podstaw

Czyli od nawadniania organizmu. Pij dużo wody. Schłodzona, z dodatkiem soku z cytryny i liści świeżej mięty, przyniesie uczucie orzeźwienia i poprawi kondycję. Napoje słodzone, choć sprawiają wrażenie, że gaszą pragnienie, w rzeczywistości utrudniają nawadnianie. Im więcej cukru i sztucznych dodatków, tym trudniej będzie wodzie wchłonąć się do komórek.

Lekkostrawna dieta

Kiedy za oknem panują upały, lepiej powstrzymać się od spożywania tłustych, słodkich i kalorycznych potraw. Ciężkostrawna dieta sama w sobie jest obciążeniem dla organizmu, a jej dodatkowym minusem jest utrudnienie przyswajania witamin i mikroelementów do organizmu. W okresie letnim jest to szczególnie ważne, gdyż wzrasta na nie naturalne zapotrzebowanie. Warto stawiać też na obiady na zimno z dodatkiem warzyw i owoców, których teraz wybór jest bardzo szeroki.

Odpowiednie ubranie

W pełnym słońcu najlepiej sprawdzi się jasna odzież. Podczas upałów najlepiej wybierać garderobę uszytą z tkanin bawełnianych i lnianych, które mają najlepsze właściwości wentylacyjne i są łagodne dla skóry. Dla zachowania komfortu warto zrezygnować z przylegających ubrań na rzeczy luźnych, swobodnych. W ten sposób ograniczymy pocenie się ciała i jego podrażnienie. Wbrew pozorom warto jest też zakrywać jak najwięcej partii ciała, aby zapobiec wytrącaniu się z niego wody i oparzeniom słonecznym.

Filtry UV

Jeśli jednak zdecydujemy się na skąpe odzienie, wszystkie odkryte części ciała należy regularnie pokrywać kosmetykami z ochronnymi filtrami UV. Warto pamiętać, aby użyć mleczka czy emulsji co najmniej 30 minut przed wyjściem z domu. Będąc np. na plaży, należy skupić się powtarzaniu tej czynności. Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona. Największe zagrożenie oparzeniem dotyczy twarzy, która jest częścią ciała najbardziej wyeksponowaną na działanie słońca, dlatego zasługuje na największą ochronę.

Nakrycie głowy

W upalne dni należy zadbać o to, aby głowa była stale osłonięta. Czapka lub kapelusz pełnić będą funkcję ochronną, ponieważ nadmiar promieni słonecznych rozregulowuje temperaturę organizmu. Może to prowadzić do udaru cieplnego i zagrożenia życia. W szczególnej grupie ryzyka są małe dzieci, sportowcy, pracownicy fizyczni oraz seniorzy.

Klimatyzacja używana z głową

Kiedy za oknem ukrop, z pomocą przychodzi klimatyzacja. Tej jednak należy używać z głową. Ustawienie temperatury na kilkanaście stopni może przynieść pozorną ulgę, jednak tak duża różnica z rozgrzanym powietrzem panującym na zewnątrz, może skończyć się chorobą. Aby zminimalizować ryzyko wywołania niepożądanych skutków, należy ustawić temperaturę o ok. 5 stopni niższą, niż ta, którą wskazuje podwórkowy termometr.

iStock, News4 Media

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.