Kiedyś ulubione miejsce morsów, dziś przez niektórych miłośników kąpieli unikane z uwagi na tłumy ludzi – Wodospad Podgórnej w Przesiece. Czy można nad żywiołem turystycznym jakoś zapanować? Trudna sprawa.

15-metrowy wodospad jest uroczo położony na skraju wsi i łatwo dostępny. Prowadzą do niego szlaki PTTK, a do głównej drogi przez Przesiekę – wieś w powiecie karkonoskim, jest około kilometra. Mimo to przez wiele lat ustępował znacznie popularnością wodospadom Szklarki i Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Trafiali do niego nieliczni, w tym Wim Hof – słynny w świecie Holender, znany z nadzwyczajnej odporności na zimno. Podgórną dodatkowo wypromowała moda na morsowania oraz organizowany przez kilka lat Bieg Icemana, rozgrywany zimą z udziałem rozebranych biegaczy.

W połączeniu z ogromnym wzrostem turystyki w Karkonoszach w ostatnich latach doszło do tego, co znamy z wielu innych miejsc: przerostu popularności nad możliwościami logistycznymi atrakcji. Zdarzają się więc narzekania zarówno ludzi, którzy mieszkają w pobliżu wodospadu, jak i turystów. Pierwsi mają dość tłumów, hałasu i spalin pod swoimi oknami i wjazdów na swoje posesje (niektórzy je specjalnie ogrodzili, by uniemożliwić stawianie samochodów). Nie po to wybudowali się w Karkonoszach, by czuć się jak we Wrocławiu.

Turyści z kolei narzekają, że nie mają gdzie zaparkować samochodów. Droga do wodospadu jest wąska, w ładne weeekendy wszystkie miejsca przy niej są zajęte, więc gdy ktoś szuka tam miejsca dla swojego samochodu, nie tylko utrudnia dojście pieszym, ale blokuje ruch. Robi się korek, czasem dochodzi do niepotrzebnych dyskusji. Wyjazd w celu odwiedzin pięknego miejsca staje się udręką.

Parking jest przy głównej szosie przez Przesiekę, ale bardzo niewielki, na kilkanaście samochodów. To kropla w morzu potrzeb. Większego nie będzie – nie ma miejsca. Ludzie parkują więc gdzie się da.

Przy samym wodospadzie są kosze na śmieci, które z powodu dużego ruchu szybko się zapełniają. Nie wyglądają dobrze w tym miejscu, pięknym z natury. Jest też tablica z mapą i stoisko z pamiątkami oraz parę stołów z ławami dla turystów.

Jak powiedział nam nadleśniczy Nadleśnictwa Śnieżka Katarzyna Adamczyk, teren przy wodospadzie został przekazany sporo lat temu gminie Podgórzyn, która postarała się o infrastrukturę turystyczną przy wodospadzie.

Co do koszy na śmieci, pani nadleśniczy uważa, że dobrym pomysłem będzie rezygnacja z nich na rzecz wzmożenia edukacji turystów, by śmieci zabierali z sobą do miejsc kwaterunku. W tak popularnych miejscach, jak wodospad Podgórnej, nie sposób nadążyć z usuwaniem śmieci. Inna sprawa to zwierzęta, które mogą szukać w śmietnikach jedzenia. W efekcie mogą się czymś struć i rozwlec śmieci po okolicy.

Z czystością, jeśli turyści zostaną wyedukowani, można sobie jakoś poradzić, ale jak z parkowaniem? Ewidentnie brakuje informacji dla turystów, by nie pchali się w pobliże wodospadu samochodami. Można wprowadzić tam zakaz wjazdu dla osób z zewnątrz, jak to dzieje się choćby w czeskiej Jizerce tuż za granicą. Można też postawić tablicę z informacją, że miejsca parkingowe są gdzie indziej (wyżej w Przesiece można je znaleźć łatwiej). Warto też turystom przekazać informację, że samochód najlepiej zostawić niżej, na większych parkingach, a do Podgórnej warto dojść na własnych nogach pięknymi szlakami. Takiego systemu informacji bardzo brakuje.

Tekst i zdjęcia:

Leszek Kosiorowski

10 komentarzy

 1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Dzisiaj ujawniono mail ze skrzynki pocztowej szefa reżimowej SKW. Narracja o rosyjskich hakerach umiera w agonii, teza o współdziałaniu CIA/Mossad/BND jednak jest bardzo prawdopodobna. Kreml sam sobie chciałby odebrać władzę w PL? Raczej nie:)

  Operacja „ośmiorniczki 2” rozpoczęta.

  Gangsterzy narodowi katoliccy socjalisci pisbolszewiccy od małego kulawego hitlera Kaczyńskiego są do odpalenia przez CIA/Mossad.

  • PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

   Marszałkini polskiego senatu bezradna wobec biernego oporu bandziorow z zasłoniętymi ryjami ze straży granicznej. Polska straż graniczna paralizuje czynności Pani Marszałkini. Gratulacje krzyworyjcu, brawo synu Kornela. Ojciec był **ujem krzyworyjec jest jeszcze większym bandziorem.

 2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Przepisy o rekompensatach za podwyżki prądu będą w czerwcu – Sasin. Nie ma projektu rekompensaty za prąd – rzecznik rządu. Drogi prąd nie uderzy w najbiedniejszych – minister klimatu. Wysoka inflacja? Możemy kupić dwa razy więcej – Morawiecki. Gangsterzy u władzy mają nas za durniów.

 3. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Kurski niedługo będzie musiał na wizję ogórka bez skórki z Gwałcimirem w skórzanym body na pysku puszczać, żeby mu suweren z oglądalności nie spiepszczał

 4. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Chwileczkę, kto jest ewakuowany? Przecież większość była ewakuowana w czerwcu, a reszta się „rozpierzchła”. Tak bredził matołusz proradziecki. Czyżby znowu pisi burak kłamał?

  • PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

   Kobiety poinformowały nas, że potrzebują podpasek. Razem z lekarkami poprosiliśmy, żeby służby przekazały im przyniesione przez nas podpaski i leki dla osób, które źle się czują. Na razie nieskutecznie.

   -Fundacja OCALENIE

   WOLSKI humanitaryzm bandytów z karabinki z katolicką twarzą. A to taki fajny kraj, katolicki i pelen bozi i wogole.
   Skurwysyny.

 5. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Motywacje nienawiści polskich naziolów do nieszczęsnych uchodźców są takie same jak ich niemieckich poprzedników względem Żydów. Uzyskać poczucie własnej wartości i siły przez sponiewieranie kogoś słabszego, bardziej bezradnego. A narodowy katolicki socjalizm PiSbolszewizm ten lumpiarski impuls cynicznie wykorzystuje.

 6. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  „Lekarka próbująca pomóc chorym na zapalenie płuc i pęcherz migrantom koczującym na granicy: Trudno mi się nie rozpłakać, trudno mi uwierzyć że to mój kraj. Ludzie z karabinami nie chcą mnie przepuścić do chorych. Złożyłam przysięgę Hipokratesa… ”

  Katolicki kraj rzadzony przez biskupów pedofilii.

  • PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

   Anonimowość daje poczucie braku odpowiedzialności osobistej. To nie @Straz_Graniczna twierdzi, że uchodźcy nie potrzebują pomocy – tylko konkretni funkcjonariusze mający imię nazwisko i stopień. Kominiarka na twarzy strażnika nie zwalnia z odpowiedzialności karnej z art. 160 kk!

 7. Bolszewiku. To jest artykuł o wodospadzie, nie o polityce. Nie ma tu moderatora, żeby to wszystko pousuwał?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.