Niemal nie ma dni, bo policja nie informowała o podejmowanych przez kierowców próbach ucieczki przed patrolami. Na przestrzeni ostatniego tygodnia były cztery takie informacje. A przecież konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe. Taki czyn zagrożony jest karą więzienia do pięciu lat.

Spektakularny może być przykład z minionego piątku, z Jeleniej Góry, gdy młody kierowca próbował uciekać, obawiając się konsekwencji za prowadzenie auta po wypiciu dwóch piw. 19-latek uciekał ulicą Wyspiańskiego, nagle skręcił w ul. Wyczółkowskiego i nie opanował auta: uderzył w krawężnik i w w 3 zaparkowane na poboczu auta. Po zatrzymaniu okazało się, że miał 0,3 promile alkoholu. To wykroczenie, za które groziła kara aresztu, grzywna do 5000 zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy, na okres od 6 miesięcy do 3 lat…

Kolejny przykład próby ucieczki mamy z Lwówka Ślaskiego.

– 20 lutego br. koło południa dyżurny lwóweckiej komendy otrzymał informację, iż podległy patrol w miejscowości Płóczki Dolne podjął pościg za kierującym, który mimo wydawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Do pościgu dołączyły kolejne patrole. W trakcie ucieczki kierujący wjechał w drogę szutrową, gdzie uszkodził swój pojazd, a następnie kontynuował pieszo próbę oddalenia się przed policjantami – informuje Olga Łukaszewicz z lwóweckiej policji. – Dla mężczyzny dużym zaskoczeniem musiał być fakt, iż na pokładzie policyjnego radiowozu znajdował się policyjny pies służbowy szkolony do tropienia śladów ludzi, który dołączył do pościgu. Po kilkuset metrach w terenie leśnym 33-latek z gminy Lwówek Śląski został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Mimo to policyjny pies – Zuma – w dalszym ciągu kontynuowała swoją pracę i w wyniku podjęcia tropu ujawniła wyrzucone przez kierującego kluczyki od pojazdu.

Okazało się, że powodem dla którego mężczyzna uciekał przed policjantami był fakt, iż znajdował się pod wpływem środków odurzających, co potwierdził wykonany narkotest, a także nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

33-latek odpowie karnie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej – jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz za przestępstwo kierowania pojazdem będąc pod wpływem środków odurzających, za co wymiar sprawiedliwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast za kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie mniejszej niż 1500 złotych. Musi liczyć się także z zakazem prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

Fot. KPP Lwówek Śląski

2 komentarze

  1. Co drugi policjant we Lwówku, Gryfowie zapierdala na piko. Ćpuny łapią ćpunów.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.