Informacja o śmierci Roksany Knapik i Andrzeja Sokołowskiego wstrząsnęła środowiskiem wspinaczy. Oboje byli bardzo cenieni i lubiani. Zginęli dzisiaj (21 września) podczas wspinaczki w Tatrach słowackich. – Do zobaczenia na niebiańskich szlakach – żegnają ich koledzy.

W rejonie Bradavicy (Staroleśnego Szczytu) lawina ściągnęła Roksanę i Andrzeja do Sławkowskiej Doliny. Wezwani na miejsce ratownicy odnaleźli ich ciała w jednym ze żlebów.

Andrzej był przewodnikiem i ratownikiem Karkonoskiej Grupy GOPR, świetnym wspinaczem i narciarzem. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Yosemitach i Norwegii, wytyczył nowe drogi w Tybecie Wschodnim i Tienszanie. Jak opisuje portal wspinanie.pl, na nartach jeździł od dziecka, wspinał się od ponad 20 lat, ma osiągnięcia w większości gatunków wspinaczki – od przejść skalnych, przez mikstowe, aż po wielkie ściany. Jest autorem kilkudziesięciu nowych skałkowych dróg sportowych w Karkonoszach oraz kilku górskich. W Polskim Stowarzyszeniu Przewodników Wysokogórskich od 2010 roku, kształcił kolejne pokolenia przewodników jako instruktor i członek Komisji Technicznej.

Roksana była geolożką, napisała prace magisterską z mineralizacji w bazaltach Śnieżnego Kotła w Karkonoszach. Była „sudecką patriotką”, kochała wyprawy w swoje okolice i zbierała minerały z Sudetów. Zawsze pełna pozytywnej energii, pomysłów i otwarta na szalone projekty. W ostatnich latach pracowała w Karkonoskim Parku Narodowym, a następnie jako przewodniczka wycieczek mineralogicznych we własnej firmie – Rock’si Geoedukacja. Pisała liczne artykuły popularnonaukowe. Była redaktorką monografii „Przyroda Karkonoskiego Parku Narodowego”. Organizowała giełdy minerałów w Cieplicach, była animatorką lokalnego ruchu kolekcjonerskiego (za Forum Kolekcjonerów Minerałów – post Tomasza Praszkiera).

Andrzej i Rocksi razem dzielili pasję do gór i geologii…

Nie możemy uwierzyć że Roksana nigdy nie opowie nam nic o minerałach Karkonoszy, a Sokół nie pokaże jak sprawdzić śnieg… – czytamy we wpisach ratowników GOPR i KPN.

FOT. Andrzej Sokołowski wraz z żoną Roksaną Knapik (fot. arch. A. Sokołowski)

Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.