Wspólnym staraniem hetmana Kraju Libereckiego, starosty powiatu Goerlitz oraz burmistrzów Świeradowa i Bogatyni udało się uruchomić transgraniczne, weekendowe i świąteczne połączenie autobusowe łączące Świeradów i Hradek. Linia nr 691 dedykowana jest przede wszystkim turystom, a ceny przejazdu są symboliczne. Po trzy kursy w każdą stronę będą na pewno jeździć do końca sezonu, a trwają starania by autobusy jeździły przez cały rok.      

Na trasie liczącej 66 km autobus pięć razy przekroczy granicę Czech, Niemiec i Polski i pozwoli dojechać do Zittau, Bogatyni, Frýdlantu, Raspenavy, Novégo Města pod Smrkem i Świeradowa Zdroju. Odjazdy z Hradka nad Nysą o godzinie 7:40, 11:49 i 15:49; w drugą stronę o godz. 10:20, 11:20 i 14:20. Przejazd całej trasy zajmuje półtorej godziny, a bilet za taki przejazd kosztuje 11 zł. Ważne są też bilety Euro-Nysa i sieciowe Idol.

Autobus w każdym z miast, przez które przejeżdża zatrzymuje się w najatrakcyjniejszych turystycznie miejscach. Do tego na ternie Niemiec i Czech jest skomunikowany z autobusami i pociągami w sposób pozwalający łatwo dojechać do Goerlitz, Liberca, czy Hejnic.

– Funkcjonujące od kilkunastu dni połączenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Już uruchamiano dodatkowe kursy, a trwają starania o przejazdy codzienne i zwiększenie częstotliwości do pięciu par dziennie – mówi burmistrz Świeradowa Roland Marciniak. Burmistrz przyznaje, że to przede wszystkim starania hetmana Kraju Libereckiego doprowadziły do uruchomienia połączeń.

– Doprowadził do pozyskania dużych środków na ten cel z unijnego programu Trans-Borders – tłumaczy burmistrz Świeradowa. Z budżetu Świeradowa do funkcjonowania linii trzeba będzie dołożyć około 30 tys. zł.    

Znakomitym uzupełnieniem tego połączenia byłyby – do niedawna funkcjonujące – kursy Świeradów Zdrój – Szklarska Poręba. Te jednak na razie nie wrócą.

– Niestety nie stać nas na samodzielne finansowanie tych połączeń. To koszt ponad 100 tys. zł. Liczyliśmy, że Szklarska Poręba będzie współfinansować projekt, ale nie spotkało się to z pozytywnym odzewem, kursy musieliśmy więc zawiesić – wyjaśnia burmistrz Marciniak.      

https://www.zvon.de/pl/fps/2020-691h-0307.5968.pdf

https://www.zvon.de/pl/fps/2020-691r-0307.5969.pdf

Fot. Region Liberec

3 komentarze

  1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Skazany przestępca czynny alkoholik Mariusz Kamiński minister od pałkarzy z milicji tworzy nowe struktury inwigilacji w internecie. Kamiński byłby przydatny hitkerowi w 1933 roku w tworzeniu SD I SS.

  2. Bardzo dobra wiadomość a starostwo powiatowe w Jeleniej Górze nich się uczy jak się robi komunikację w regionie turystycznym bo ich komunikacja powiatowa to słabizna .

  3. Arkadiusz Lipin Odpowiedź

    To połączenie zostało uruchomione w 2020 r. (vide: https://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=3180)
    Zaś co do połączenia między Świeradowem-Zdrojem a Szklarską Porębą, to niestety w formule darmowego przejazdu (20 km!) nie ma szans się utrzymać, jeśli miałoby być finansowane przez dwie niewielkie miejscowości. Taką komunikację powinny zapewnić struktury wojewódzkie, choćby Koleje Dolnośląskie, które mają techniczne możliwości świadczenia usług transportu autobusowego. Powinna ona być dostępna przez cały rok, bo sezon turystyczny trwa 12 miesięcy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.