Urządzenia do odcinkowych pomiarów prędkości pojawią się w 13 województwach na drogach różnych kategorii, w tym na autostradach. Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował właśnie, że ogłosił przetarg na dostawę i montaż nowych 39 urządzeń. Nowe radary staną także w województwie dolnośląskim.

Rzeczniczka prasowa GITD Monika Niżniak wskazała, że na liście podstawowej wytypowanych lokalizacji znajduje się 39 odcinków dróg w 13 województwach. „Najwięcej odcinkowych pomiarów prędkości pojawi się na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego (5), po 4 w województwie lubuskim, mazowieckim i śląskim, 3 w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, po 2 na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwie zachodniopomorskim oraz pomorskim, 1 na terenie województwa opolskiego” – wyliczyła.

FOT.GITD

Na Dolnym Śląsku odcinkowe pomiary prędkości pojawią się na autostradzie A4 między węzłami Kostomłoty – Kąty Wrocławskie i we Wrocławiu na al. Jana III Sobieskiego.

„Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD planuje objąć kontrolami z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości 39 lokalizacji, które zostały wytypowane na postawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego. Urządzenia wykorzystywane do pomiaru średniej prędkości pojazdów będą prowadziły kontrole na wszystkich kategoriach dróg, w tym na wybranych odcinkach autostrad A1, A2 i A4” – wytłumaczyła w rozmowie z PAP Monika Niżniak.

Będą mierzyć prędkość na co najmniej 3 pasach ruchu

Zamontowane urządzenia muszą zapewnić m.in. możliwość rejestracji naruszeń na co najmniej trzech pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się mierzony pojazd. Wykonywać mają pomiary bez przerwy również w trudnych warunkach pogodowych. Rejestrować prędkość pojazdów co najmniej od 30 do 220 km/h, identyfikować rodzaj pojazdu, wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia.

Wyłoniony w przetargu wykonawca, od dnia podpisania umowy, będzie miał 70 tygodni na montaż urządzeń” – poinformowała rzeczniczka.

FOT.GITD

Jak wyjaśniła, kluczową zaletą odcinkowych pomiarów prędkości, ze względu na ich zasięg oddziaływania, jest możliwość wpłynięcia na zmianę zachowania kierowców i stosowania się przez kierujących do obowiązującego ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka.

Setki tysięcy mandatów

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD dysponuje dziś 30 odcinkowymi pomiarami prędkości. W ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku zarejestrowały one blisko 600 tys. przypadków przekroczenia przez kierujących obowiązujących ograniczeń prędkości.

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.