Przed nami największa z plenerowych imprez, jakie przygotowano w tym roku we Wleniu, czyli trzydniowy Tygiel Tradycji 2023. Od piątku 30 czerwca do niedzieli 2 lipca rynek we Wleniu tętnić będzie świątecznym życiem. W programie wydarzenia wiele atrakcji: kameralny jarmark dawnych rzemiosł, plenerowa Akademia Sztuk Przepięknych, nocne zwiedzanie Zamku Wleń z sokolnikiem, oraz dużo dobrej muzyki na żywo.

Tematem wiodącym trzydniowej imprezy, organizowanej we Wleniu w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych, sportowych i turystycznych pod hasłem „EkoEnergia nad Bobrem”, niezmiennie pozostają dawne rzemiosła, tradycje i specjały regionalne oraz ekologiczny styl życia. Fundamentem programu Tygla Tradycji 2023 jest więc kameralny Jarmark rzemiosła i rękodzieła artystycznego ze stoiskami prezentującymi różnego rodzaju dzieła oraz warsztaty pracy rzemieślników. Zaplanowane są m.in. pokazy i warsztaty kowalstwa, plecionkarstwa, garncarstwa, zdobienia ceramiki, lutnictwa, wyplatania wianków. Pokazom rzemieślniczym towarzyszyć będzie niewielki kiermasz produktów lokalnych i otwarte warsztaty, podczas których spróbować będzie można swoich sił nie tylko w twórczym dziele. Nie zabraknie bowiem niezwykłych spotkań z historią, w tym także gier i zabaw średniowiecznych.

Uliczna Akademia Sztuk Przepięknych

Jednym z filarów programu wydarzenia są otwarte, plenerowe warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które odbywać się będą równolegle z jarmarkiem przez kilka godzin każdego dnia imprezy. Podczas tegorocznego Tygla na wleńskim rynku uczestniczyć będzie można więc w warsztatach sztuki ludowej, warsztatach tradycji kulinarnych, oraz niecodziennych warsztatach zdobienia tkanin.

Gołębie, muzyka i dobra zabawa

Każdego dnia imprezy zapraszamy też na serie spotkań z muzyką. Piątek na naszej scenie upłynie w rozrywkowym nastroju.

Tradycje Wlenia słynącego z historycznych targów gołębi przywołamy podczas uroczystego otwarcia imprezy. W piątkowy wieczór spod pomnika wleńskiej Gołębiarki na dobry początek w niebo pofrunie kilkaset pięknych gołębi miejscowych hodowców. Chwilę później wystartuje pierwszy z muzycznych wieczorów Tygla. W tradycyjny sposób zainauguruje go wspaniała Orkiestra Kopalni Węgla Brunatnego Turów, która wystąpi z repertuarem pełnym marszowych i estradowych hitów.

Na finał sobotniego wieczoru coś specjalnego na góralską nutę. Zagrają dla nas goście z Zakopanego, czyli grupa KRYWAŃ.

Wielkim muzycznym finałem niedzieli i całego Tygla Tradycji będzie koncert gwiazd estrady czyli zespołu DAGADANA . Chinach.

Teatr na ulicy i spotkania z żywą historią

W Tyglu Tradycji nie może zabraknąć propozycji teatralnych nie tylko dla najmłodszych widzów. W niedzielne popołudnie zapraszamy więc na familijny spektakl muzyczny pt. „Ale komedia! – Na morzu” w wykonaniu zespołu teatralnego PIRACI.

Wielkie święto we Wleniu nie może się też obejść bez niecodziennych spotkań z żywą historią.

Specjalne atrakcje przygotowane przez gospodarzy Zamku Wleń pojawią się wśród tyglowych wydarzeń na wleńskim rynku, gdzie w niedzielne popołudnie warsztaty gier i zabaw średniowiecznych prowadzi Katarzyna Kielijańska.

Nocne zwiedzanie zamku z sokolnikiem

Jeszcze przed finałową niedzielą coś dla głodnych nietuzinkowych wrażeń turystów. W sobotę wybrać się będzie można na nocne zwiedzanie ruin słynnego wleńskiego zamku, wzbogacone dodatkowymi atrakcjami dla koneserów. W ruinach warowni oprócz płomiennej oprawy czekać będzie na gości spotkanie z najprawdziwszym sokolnikiem.

Gospodarze zamku przypominają, że wybierając się na wycieczkę zabrać trzeba ze sobą strój dopasowany do warunków zewnętrznych, latarkę, całą masę dobrego humoru.

Ilość uczestników nocnego zwiedzaniu zamku jest ograniczona. Udział w wyciecze jest bezpłatny, ale wcześniej trzeba zapisać się na nią w biurze organizacyjnym Tygla Tradycji. Zbiórka uczestników i start nocnej wyprawy przy pomniku Gołębiarki. Szczegółowe informacje i zapisy: tel. 75 713 62 68

https://oksit.wlen.pl/wiadomosci/12740/czas-na-tygiel-tradycji-2023-we-wleniu

Szczegółowy program imprezy poniżej.

Tygiel Tradycji we Wleniu

30 czerwca – 2 lipca 2023

rynek miejski i okolice

PIĄTEK 30 czerwca

14.00-20.00 Jarmark rzemiosła i rękodzieła artystycznego

14.00-18.00 Uliczna Akademia Sztuk Przepięknych

– LUDOWE WYSTRZYGANKI / Kinga Superson

– WLEŃSKIE CIAPTAKI / Anna Komsta

– NOSZĘ SIĘ Z TRADYCJĄ / Edyta Kulla

16.00 KOLOROWE NUTKI – interaktywny koncert dla dzieci

20.00 Uroczyste otwarcie Tygla Tradycji 2023 z Orkiestrą KWB TURÓW

21.00 Koncert wieczorny: przeboje grupy MAANAM w wykonaniu zespołu theART BAND

SOBOTA 1 lipca

12.00-18.00 Jarmark rzemiosła i rękodzieła artystycznego

12.00-18.00 Uliczna Akademia Sztuk Przepięknych

– LUDOWE WYSTRZYGANKI / Kinga Superson

– WLEŃSKIE CIAPTAKI / Anna Komsta

– NOSZĘ SIĘ Z TRADYCJĄ / Edyta Kulla

14.00 Z GRAJĄCEJ SZAFY – śpiewa Renata Galik

17.00 BAJKOWE MELODIE – Zespół kameralny Klassik Modern

20.30 Nocne zwiedzanie Zamku Wleń z sokolnikiem – start przy pomniku Gołębiarki.

21.00 Koncert wieczorny: KRYWAŃ

NIEDZIELA 2 lipca

12.00-18.00 Jarmark rzemiosła i rękodzieła artystycznego

12.00-18.00 Uliczna Akademia Sztuk Przepięknych

– LUDOWE WYSTRZYGANKI / Kinga Superson

– WLEŃSKIE CIAPTAKI / Anna Komsta

– NOSZĘ SIĘ Z TRADYCJĄ / Edyta Kulla

12.00-18.00 Gry i zabawy z przeszłości / Katarzyna Kielijańska

14.00 ALE KOMEDIA! – improwizowany spektakl teatralny dla wszystkich

15.00 ROCAL FUZA – pokaz instrumentów i koncert muzyki dawnej

18.30 Pozdrowienia z Serca Doliny Bobru

19.00 Koncert finałowy: DAGADANA

Codziennie pokazy i warsztaty rzemieślnicze, produkty lokalne, zabawy dla dzieci i dorosłych, mała gastronomia.

Uwaga! W przypadku złej pogody wydarzenia mogą zostać odwołane lub przeniesione do sali widowiskowej Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu.

Udział bezpłatny. Program może ulec zmianie.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.