Prezydent miasta, premier czy minister? Wiemy, którego polityka Polacy darzą największym zaufaniem, a do którego mają negatywne nastawienie.

O zdanie zapytano 1,1 tys. osób w dniach 11- 12 czerwca. Ankieterów Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych interesowało nie tylko to, któremu politykowi ufamy najbardziej, ale także któremu wierzymy najmniej. Wyniki sondażu podał właśnie portal Onet.

Na plus

Jeśli chodzi o zaufanie, to na pierwszym miejscu znajduje się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ufność wobec niego wyraża 40,6 proc. badanych i jest to niewielki spadek w porównaniu z majem, kiedy samorządowiec osiągnął wynik lepszy o 2,3 procent. Na drugiej pozycji są: premier Mateusz Morawiecki i prezydent Polski, Andrzej Duda. Obaj osiągnęli wynik 40,5 procent.

Spośród tych liderów respondenci najbardziej krytycznie odnoszą się do prezydenta, który otrzymał aż 50,4 proc. negatywnych odpowiedzi. W przypadku Trzaskowskiego i szefa rządu było to odpowiednio 42,2 proc. i 45,3 procent.

Komu jeszcze ufamy?

  • Lider Polski 2050, Szymon Hołownia (36,6 proc.),
  • prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz (33,8 proc.),
  • były premier, Donald Tusk (32,7 proc.),
  • prezes PiS, Jarosław Kaczyński (30,9 proc.),
  • marszałek Senatu, Tomasz Grodzki (27,7 proc.),
  • marszałek Sejmu, Elżbieta Witek (26,8 proc.)

Minister traci

Porównując te wyniki w majowymi, widać wyraźnie, że spada zaufanie do ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. O ile przed miesiącem sympatią darzyło go 33,9 proc. ankietowanych, obecnie jest to 25,4 procent.

Pozostali, poza Kaczyńskim, liderzy Zjednoczonej Prawicy znajdują się poza pierwszą dziesiątką zestawienia. Jarosław Gowin osiągnął wynik 19,4 proc., a Zbigniew Ziobro 15,8. Polityków rozdziela przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka (16,7 proc.).

Komu nie ufamy?

Polacy najwięcej negatywnych uczyć mają w stosunku do Zbigniewa Ziobry (68,7 proc. mu nie ufa), Jarosława Kaczyńskiego (58,5 proc.) oraz Jarosława Gowina i Krzysztofa Bosaka, którzy osiągnęli w tej części wynik 56,7 procent.

Minister Niedzielski spadł w rankingu zaufania, a dodatkowo jego pozycja wzrosła w części dotyczącej nieufności. Jeszcze w maju negatywnie do polityka było nastawionych 33,9 proc. zapytanych o zdanie, a teraz jest to 44,2 proc.

News4Media, fot.: News4Media

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.