Wiele osób zaczęło otrzymywać niepokojące wiadomości. To treści, przez które można stracić pieniądze. Nadawcą ma być znana, polska firma.

Informacja w sms-ie może zaskoczyć i zdenerwować. „Na dzień 21.09 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej. Prosimy o uregulowanie należności.” – czytamy w wiadomości. Podany jest także link z nazwą dostawcy prądu. Wiele osób może potraktować to jako ostateczne ostrzeżenie i kliknąć w adres internetowy. A to duży błąd.

Nadawcą sms-a ma być firma Energa, ale nie ma ona nic wspólnego z takim działaniem. W wydanym właśnie komunikacie przyznaje, że otrzymuje od klientów informacje o takich wiadomościach. Nazywa jest wprost „podejrzanymi”. „Energa prosi o zachowanie ostrożności i przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego.” – komunikuje spółka.

Zauważa, że termin podany termin odłączenia energii jest krótki, a dodatkowy niepokój ma wzbudzić informacja o zaleganiu klienta z płatnościami. „W związku z tym spółka podkreśla, że nigdy nie podaje w wiadomościach sms daty odłączenia, nie przekazuje też tą drogą jakichkolwiek linków.”- wyjaśnia energetyczna spółka.

Zamieszczanie linków w wiadomościach jest znanym działaniem oszustów. Wykorzystują oni zaskoczenie i łatwowierność adresatów, którzy klikają w odnośniki, a to może skończyć się utratą pieniędzy. „Dlatego otrzymując podobne sms’y, należy w pierwszej kolejności zweryfikować nadawcę, najlepiej poprzez kontakt z infolinią pod numerem 555 555 555, a przede wszystkim nie klikać w jakiekolwiek odnośniki. Może to być próba wyłudzenia pieniędzy bądź kradzieży danych z urządzenia.”- ostrzega Energa.

Dodaje jednocześnie, że na stronie internetowej Energi Operatora znajduje się lista miejsc, w których spółka planuje w najbliższym czasie wyłączenia prądu związane z konserwacją bądź modernizacją sieci. Takie same narzędzia stosują wszyscy działający w Polsce dostawcy prądu.

News4Media/ fot główne iStock/ zdjęcie w tekście N4Media

2 komentarze

  1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Ta digitalizacja i wszędobylska elektronika w niedługim czasie POWYKAŃCZA LUDZI I ICH FINANSE. Operatorzy bowiem są nastawieni jedynie na zysk i wyzysk. Polecam szczególnej trosce i i uwadze na BARDZO NIEBEZPIECZNĄ i niebywale nachalną aplikację GOOGLE PLAY jest to bardzo ale to bardzo grozna i niebezpieczna aplikacja. Moim skromnym zdaniem powinna zostać objęta nadzorem odpowiednich służb specjalnych.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.