Przez Polskę przetoczy się wkrótce fala protestów, sparaliżować cały kraj chcą nie tylko rolnicy, którzy już organizują strajki ostrzegawcze.

Rolnicy zaczęli blokować drogi

W środę rolnicy manifestowali, czekając na przybycie premiera Mateusza Morawieckiego. Protest polegał na blokowaniu drogi krajowej nr 12 w miejscowości Rękoraj na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Serockiem. W akcji brali udział rolnicy z transparentami (m.in. z hasłami: „Wojna o wieś” i „Politycy niszczą polską wieś”) oraz kilkadziesiąt ciągników. Następnego dnia protestujący przenieśli się kilkaset metrów dalej na rondo, na którym krzyżują się drogi krajowe nr 12 i nr 91 oraz droga ekspresowa S8.

Rolnicy chcą rozszerzyć swoją akcję protestacyjną na całą Polskę – „Żarty się skończyły. Planujemy paraliż całego kraju.” – zapowiedział  lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Protestujący swoimi działaniami chcą pokazać swoje niezadowolenie wobec polityki rolnej prowadzonej przez rząd. Przekonywali, że w ten sposób chcą zwrócić uwagę na problemy producentów żywności, w tym głównie trzody chlewnej.

Medycy zapowiadają wielki protest

Pracownicy ochrony zdrowia w całej Polsce zapowiedzieli protest. 11 września do Warszawy zjadą się wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych.

Biały personel domaga się:

– wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości 8 proc. PKB,– zwiększenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach UE,– zwiększenia liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawę dostępności świadczeń dla pacjenta,– podwyższenia jakości świadczeń dla pacjentów,– zwiększenia liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach UE.

Wielka manifestacja to nie wszystko. Większy problem jest z ratownikami medycznymi, którzy w całej Polsce składają wypowiedzenia lub przedstawiają zwolnienia lekarskie.

„Tak wygląda 145 wypowiedzeń złożonych przez ratowników medycznych z WSPR w Białymstoku. Lawina przetacza się przez całą Polskę. To naprawdę niebezpieczna sytuacja. Czy ktoś to w końcu zauważy?” –  pyta Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych

Protest pracowników sądownictwa i prokuratury

Dość już mają również pracownicy sądownictwa i prokuratury, którzy protestowali przed gmachem Kancelarii Premiera. Jak podaje serwis money.pl, przed budynkiem KPRM stanęła też dwumetrowa lodowa rzeźba Temidy, która topiła się w słońcu. Figura – jak mówili manifestujący – symbolizuje planowane zamrożenie płac i jego skutki.

Pracownicy ZUS zablokują wypłacanie emerytur?

Swoje warunki stawiają również pracownicy ZUS, którzy mówią o strajku, a to z kolei może sprawić, że nie będzie miał kto wypłacać świadczeń emerytom i rencistom. Związkowcy z ZUS mają listę 12 żądań, a kierownictwo instytucji już odpowiada, że wszystkich spełnić nie może.

„Informujemy, iż w przypadku niespełnienia powyższych żądań po upływie 14 dni od dnia rozpoczęcia sporu zbiorowego, ZZP ZUS zastrzega prawo do zorganizowania strajku, w tym strajku ostrzegawczego.” – to tylko fragment pisma, jakie działające w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych związki zawodowe wysłały do prezes tej instytucji.

News4Media, fot.: News4Media

1 Komentarz

  1. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    Rolniką tak dobrze jak teraz to nigdy nie było Panie zakłamany, lekarze zarabiają po niemal 35 tysięcy złotych albo i więcej nauczyciele za 9 miesięcy pracy dostali ostatnio kilka razy podwyżkę wynagrodzeń. To coś tu SMIERDZI MANIPULACJĄ Panie śmiszny, daj Pan sobie spokój z tymi bałachami bo w nie nikt nie wierzy . No może poza nielicznymi D-E-B-I-L-A-M-I z TVN. A tak nawiasem mówiąc to i ten TVN zaraz zniknie. Oferta sprzedaży już jest ale na razie tego ZGNIŁEGO SOWIECKIEGO ŚCIERWA nikt nie chce tknąć. Poczekamy jeszcze troszki i za bezcen łykniemy. Ciekawe co wy wtedy poczniecie???? OJ BĘDZIE DZIKIE WYCIE PRZ KORYCIE. Koryto idzie wek.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.