Strażacy z PSP w Jeleniej Górze  mają do dyspozycji trzy takie mobilne symulatory zagrożeń pożarowych – domu jednorodzinnego, domu mieszkalnego oraz lasu. Mogą prowadzić zajęcia z dziećmi i dorosłymi, by uświadomić im, jakie są niebezpieczeństwa i czego należy unikać.

Symulator daje możliwość dynamicznej prezentacji zagrożeń pożarowych i innych niebezpiecznych zdarzeń. Sterowane efekty świetlne, dźwiękowe oraz wydobywający się dym realnie oddają grozę sytuacji, pobudzając wyobraźnię widzów. Miniaturowe czujki dymu i tlenku węgla alarmują  mieszkańców. W domku można pokazać zagrożenia mogące zaistnieć w kuchni, łazience, pokoju dziecięcym, w sypialni, salonie czy kotłowni. W poszczególnych pomieszczeniach zainstalowano kamery, które umożliwiają podgląd rozwoju zdarzenia.

Symulator został wykonany w skali 1:12. Jego sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji, przy pomocy której możliwe jest symulowanie wielu scenariuszy pożarowych w prawie każdym pomieszczeniu budynku. Na przykład w  kuchni możliwe jest zapalenie się oleju na patelni, a w pokoju papierów znajdujących się blisko kominka.  Symulować można też pracę czujek wraz rozprzestrzenianie się dymu w różnych warunkach tj. otwarte lub zamknięte drzwi w danych pomieszczeniach.

Podobnie działa symulator lasu, który pokazuje niebezpieczne sytuacje podczas pożaru lasu i wypoczynku nad wodą.

Mobilny symulator zagrożeń pożarowych został zakupiony dzięki starostwu karkonoskiemu, przy wsparciu merytorycznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze oraz Karkonoskiego Parku Narodowego. Kosztował 150 tys. zł.

90 procent tej kwoty pochodzi od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.