Od początku listopada obowiązują nowe wzory dowodów osobistych, z dodatkowymi zabezpieczeniami, m.in. odciskami palców. W jeleniogórskim urzędzie miejskim pojawiło się już sporo osób, by wymienić swoje stare, bądź tracące ważność dokumenty na nowe. Mieszkańcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość.

Okazuje się bowiem, że systemy informatyczne nie radzą sobie tak szybko z nowymi procedurami. – O ile na załatwienie wymiany dawniej obowiązujących dokumentów potrzeba było nie więcej, niż 15 – 20 min, to nowe wymagają już obsługi przez ok. 40 minut, a bywa że dłużej – wyjaśnia Cezary Wiklik, rzecznik prasowy prezydenta Jeleniej Góry. Szczególnie wąskim gardłem okazuje się przesył odcisków palców, bo systemy informatyczne się przy tym nierzadko zawieszają.

Należy pamiętać, że w związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Można to załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Zmiany jakie pojawią się w nowych dowodach to odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego.

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.