Mostki na Jedlicy w Kowarach po remoncie zyskują patronów. Będzie ich na razie 6: młynarz, kowal, piwowar, filcarz, złotnik i ceramik. Mostki już są atrakcją dla turystów i sporo ludzi robi sobie tu zdjęcia. Odnowienie przepraw to efekt wsparcia z UE i realizacji razem z Czechami z Vrchlabi projektu „Poprzez Wenecję Karkonoszy do Kowarskiego Ratusza”.

Projekt ma na celu udostępnienie nowej ścieżki spacerowo-turystycznej poświęconej rzemiosłu dawnemu w Kowarach. Trasa będzie wiodła wzdłuż rzeki Jedlicy ul. Stanisława Staszica i Ludwika Waryńskiego. Ścieżka będzie rozpoczynać się od Mostka Złotnika zlokalizowanego za Mostkiem Miłości na wysokości kościoła NMP (za mostem Św. Niepomucena) poprzez Mostek Młynarza, Mostek Herbowy, most na parking z udostępnieniem wejścia po schodach od strony parkingu do ratusza, dalej poprzez Mostek Piwowara i Mostek Kowala na wysokości poczty w Kowarach.

Zadania przewidziane w projekcie to: remont schodów wejściowych do ratusza od strony parkingu, remont Mostka Herbowego i Mostka Młynarza. Ponadto nastąpi ozdobienie wszystkich 5 mostków w metaloplastykę:  4 szyldy z nazwą mostka i elementem charakterystycznym dla poszczególnych zawodów rzemieślniczych oraz herby Kowar zmieniające się na przestrzeni dziejów na mostku Herbowym. Przewiduje się również wykonanie oraz zamontowanie 6 tabliczek informacyjno – promocyjnych. Całkowity koszt projektu 158 tys. zł.

W Kowarach zachowało się do dziś ponad 50 mostów, mostków, kładek i kładeczek nad górskim potokiem Jedlica. Są takie naprawdę stare i takie trochę nowsze, są ładne i nieco mniej ładne też się znajdą. Ale wszystkie z nich są częścią historii miasta” – czytamy na FB Kowar.

FOT.FB Miasto Kowary

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.