Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 21 kwietnia 2024 r. na wycieczkę nr 9 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.19 do Wałbrzycha Głównego, gdzie przesiadamy się na pociąg do Jedliny Zdroju (kierunek Kłodzko). Na stacji kolejowej Jedlina Zdrój będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa długości 13 km przebiega w południowej części Gór Wałbrzyskich. Wędrówkę rozpoczynamy czerwonym szlakiem i ścieżkami leśnymi przez Przełęcz pod Wawrzyniakiem i Jedliniec podchodzimy na Jałowiec, kulminację rozległego Rybnickiego Grzbietu. W 2017 roku wybudowano tu platformę widokową z której można podziwiać panoramę Sudetów we wszystkich kierunkach. Następnie przez Jałowiec Mały schodzimy na Rozdroże Ptasie i stromym podejściem zdobywamy najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Borową (853 m). Na wierzchołku w grudniu 2017 roku otwarto stalową wieżę widokową w futurystycznym kształcie hiperboloidy, z tarasu widokowego na wysokości 15 m rozciągają się obszerne widoki (przy dobrej przejrzystości powietrza można dojrzeć Śnieżkę oraz wrocławski Sky Tower). Ze szczytu schodzimy na Przełęcz Kozią i zdobywamy kolejne szczyty najwyższej części Gór Wałbrzyskich – Kozioł i Wołowiec. Od Rozdroża pod Małym Wołowcen drogą powyżej kamieniołomu riolitu dochodzimy do kolejnego punktu widokowego – Platformy pod Dłużyną. W końcowej części wycieczki szlakiem czarnym schodzimy do dworca kolejowego Wałbrzych Główny, skąd o godz. 17.48 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Uwaga – trasa górska, strome podejścia i zejścia, suma podejść około 700 m.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht, fot. domena publiczna CC BY-SA 4.0 JDavid

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.